Süper Kadın Sendromunda Mısın?

Şarkı ” çocuk da yaparım, kariyer de ” diyor ama gerçek hayatta hem çocuk yapmak, hem kariyerinde başarılı olmak hem de sosyal hayatını kaliteli yaşamak oldukça yıpratıcı. Eğer hayatınızın tüm alanında mükemmeliği yakalamaya çalışmak için uğraşıp kendinizi paralıyorsanız, evet siz de süper kadın sendromu yaşıyorsunuz.

Özellikle çalışan kadınlar eğer evli ve çocuk sahibi ise, üzerlerine yüklenen misyonlardan dolayı oldukça bölünmüş bir hayat yaşamaya başlıyor ve hemen her şeye yetebilmek için olanca gücüyle mücadele veriyor. Peki bu mücadele kadını ne kadar etkiliyor ve ne kadar yıpratıyor? İşte asıl konu burada başlıyor. İş stresi, ev stresi, hayat mücadelesi, sosyal hayata yetişmeye çalışmak ve tüm bunları yaparken mükemmel olmak. Burada biraz durup soluk almak en doğrusu olacak..

süper kadın sendromu

Hayatınız boyunca, her alanınızda sizden mükemmel olmanız bekleniyor. Başarılı okul hayatı, ahlaklı bir yaşam, doğru eş doğru iş, harika çocuklar.. Toplumun beklentilerinin asla bitmediği gibi bu beklentilerin size getireceği olumsuz tarafları kimse düşünmüyor ve sonucunda yine tüm bu olumsuz tarafları yaşayan da yine siz oluyorsunuz.

Süper Kadın Sendromunun Belirtileri

  • Süper kadın içerisinde bulunduğu her durumda en iyisi olmaya çalışıyor. Hayatının her alanında başarılı olmak için çabalıyor.
  • Üzerine aldığı her sorumluluğu ”mükemmel” şekilde yapmak için uğraşıyor.
  • Her zaman kusursuzu arıyor, kusursuz olmak istiyor ama bunu yaparken farkında olmadan kendini ihmal etmeye başlıyor.
  • Mükemmeli gerçekleştirmeye çalışırken, hep agresif ve sert tavırlar sergiliyor.
  • Çevresindekileri yönlendirmeye, baskıda tutmaya çalışıyor.
  • Herhangi bir şeye yetişememesi durumunda kendini yetersiz ve eksik hissediyor.

süper kadın sendromu nedir

Süper Kadın Sendromunun Zararları

*Her yere yetişmeye çalışan, bütün sorunları halleden, aileden ve toplumdan gelen beklentileri karşılamaya çalışan süper kadın sendromu yaşayan kadınlar, eş, çocuk ve ailesine de baskıcı bir tutum sergiliyor. Bu da yıpranan ilişkilere sebep oluyor. Kadın bu durumu fark etmediği gibi, zamanla baskıcı, sürekli bir şeyler için koşuşturan, sürekli eleştiren ve katı kurallar ile yaşayan bir eş pozisyonuna geliyor.

*Kusursuza ulaşma çabasıve dışarıdan gelen beklentileri karşılamaya çalışmak zamanla  kendisine olan sorumlulukları yerine getirememeye sebep oluyor. Süper kadın her şeye yetişmeye çalışırken, kendini unutup kendi ile ilgili her şeyi ertelemeye başlıyor. Bu da ruhsal problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.  Asabiyet, anksiyete, panik atak, takıntı, çabuk ve hızlı öfkelenme ve depresyon da beraberinde gelen problemlere dönüşüyor.

*Süper kadın sendromu yaşayan kadınların çevresi ile iletişim bağı da zaman içinde azalarak kaybolmaya başlıyor. Eğer kadının çocuğu var ise, bundan en çok etkilenenlerden biri de çocuk oluyor ve bu baskı ile sürdürülen yaşam içerisinde çocugun anne ile bağları kopmaya yetecek kadar azalıyor.

süper kadın sendromu 1

Süper Kadın Sendromu Yaşadığını Düşünenlere Öneriler

” Ben en iyi işte çalışmalıyım, en yüksek pozisyonda olmalıyım, en güzel yemekleri ben yapmalıyım, çocuğumu sorunsuz büyütmeliyim, eşimle ilişkimiz harika olmalı, sosyal çevremde en iyisi ben olmalıyım ” gibi cümleleri bir kenara bırakarak,  kadınların üzerine yüklenen misyon ve görev bilincini biraz hafifletmeye çalışmalı ve kimsenin mükemmel olamayacağını kabul etmelisiniz.

” Yapmalıyım” gitmeliyim” ” yetişmeliyim ” gibi -meli -malı cümleleri azaltmalı, en başta kendiniz olmak üzere herkesi olduğu gibi kabul etmeli, bu şekilde sevmel, ve kendi mutluluğunuz için bir şeyler de yapmalısınız.

Paylaşmayı öğrenmeli, her şeye tek başınıza yetişemeyeceğinizi kabullenerek sorumluluklarınızı ama en önemlisi hayatı paylaşmalısınız.

Sağlığınızı hiçbir zaman ihmal etmemeli, kendinize ufak zamanlar yaratarak kendinizi mutlu etmeyi öğrenmelisiniz.

En önemlisi hiçbir şeyin sizden daha değerli olmadığını aklınızdan hiçbir zaman çıkarmamalısınız.