Su içmenin Faydaları

Dünya yüzeyinin 71’ini insan vücudunun ise % 60 ‘a yakınını kaplayan su hayati önemi en yüksek ihtiyaçlarımızdan biri. Eğer olmazsa vücudun işlemlerini sürdüremeyeceği, hiçbir organımızın faaliyetini yerine getiremeyeceği su sayesinde vücudumuzdaki sistemler, organlar ve hücreler doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışabiliyor.

Peki hayati değeri bu kadar yüksek olan su tüketimini gerçekleştirmezsek vücudumuzda neler meydana gelir? Suyun vücudumuza faydaları nelerdir?

Su içmenin faydaları nelerdir?

su-icmenin-faydalari

1 . Suyun faydalarından en bilineni kilo vermeye olan katkısı. Su tüketimini artırmak kilo kaybını da artırır. Yapılan araştırmalar özellikle yemeklerden ön su içen kişilerin içmeyen kişilere göre daha hızlı kilo verdiğini göstermiştir. Metabolizmanızı hızlandırarak tok kalmanızı bu sayede daha az yemenizi kolaylaştırır.

2 . Su bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Her gün düzenli miktarda su tüketimini gerçekleştirdiğinizde hastalıklar karşısında iyileşme süreciniz de hızlanacaktır.

3 . Su içmek kan dolaşımını artırarak kasların ve sinir sisteminin daha doğru çalışmasını sağlar.

su-icmenin-faydalari

4 . Her gün düzenli su tüketmek sindirim sistemine de oldukça faydalıdır. Kabızlığı önler, böbrek ve karaciğeri çalıştırır zararlı atıklardan kurtulmak için üzerilerindeki yükü hafifletir.

5 . Yapılan bazı araştırmalar su içmenin kanseri önlediğini söylüyor. Özellikle mesane kanseri, kolon ve meme kanserini azalttığı bazı araştırmacılar tarafından savunulmaktadır.

6 . Su içmek baş ağrısını hafifletir. Vücudun susuz kalması migren ağrılarını tetikler, bu yüzden günlük yeterli miktarda su tüketmek baş ağrılarınızı azaltacak hatta kimi zaman yok edecektir. Ayrıca susuz kalan vücut daha hızlı ve daha fazla yorulacaktır. Bu yorgunluğu atlatmak için bol su içebilir ya da duşa girerek cildinizin suya doymasını sağlayabilirsiniz.

7 . Suyun faydalarından en önemlilerinden biri de cilde olan etkileri. Cildin sağlıklı kalabilmesi için su tüketmeye ihtiyacı vardır. Su cildin nem oranını korumasını, kurumadan yumuşamasını sağlar. Cildin kırışmasını engeller, yaşlanmayı geciktirir. Cildin canlı ve sağlıklı kalmasını sağlar.

su-icmenin-faydalari

8 . Su eklem ve kıkırdakları koruyarak, bu bölgelerde yağlanma oluşumunu engeller.

9 . Düzenli su içmek toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Özellikle idrar enfeksiyonları ve böbrek taşlarını önler ayrıca alerji ve soğuk algınlığını önlemede çok iyi bir yardımcıdır.

10 . Su içmek vücudun daha enerjik olmasını sağlar. Konsantrasyonu artırır, daha zinde ve odaklanabilir olmanızı sağlar.

11 . Vücudun ısısını ayarlar, özellikle yaz aylarında terlemeyi sağlayarak vücudun serinlemesini sağlar.

12 . Uykunuzu düzenler, rahat ve daha kaliteli uyumanızı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir