Su İçmek Zayıflatır mı?

Hemen hemen tüm diyet programlarında yer alan su; dokulara oksijen solunumu sağlıyor, yağ yakımını hızlandırıyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor.  Vücut sıcaklığını dengeleyen su; omurilik gibi tüm hassas dokuları korumanın yanı sıra idrar ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak, vücudumuzdaki atık maddelerden kurtulmamıza yardımcı oluyor. 1-2 boyunca su içmeyen insanlarda yutkunma güçlüğü, mide bulantısı, ciddi beyin fonksiyon bozuklukları vb. rahatsızlıklar ortaya çıkarken, 3-5 gün boyunca su tüketmemek; beyin fonksiyonlarının tamamen durmasına neden oluyor.

su-icmek-zayiflatir-mi

Peki, su içmek zayıflatır mı?

Gün boyunca sadece su içerek zayıflamak, maalesef ki mümkün değil. Lakin sonuç veren bir diyet programının yanında bol miktarda su tüketmek; kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Yani su içmek; zayıflama yolunda oldukça iyi bir destek olma özelliği taşıyor.

Su İçmenin Zayıflamaya Katkılarını Aşağıdaki Şekilde Sınıflandırabiliriz:

 • Su içmek; iştahı azaltıyor

Her öğün öncesinde bir bardak su tüketerek, uzun bir süre boyunca tok kalabilir; böylelikle zayıflama yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

 

su-icmek-zayiflatir-mi

 • Günlük yeterli miktarda su tüketimi; sindirime yardımcı oluyor.

Bağırsaklarda bulunan dışkının yumuşamasına olanak tanıyan su; gıdaların da sindirim sistemi tarafından daha kolay bir şekilde parçalanmasına zemin hazırlıyor. Yeterince su içilmemesi ise kabızlığı beraberinde getiriyor.

 • Uzun süre su tüketmemek; vücut enerjisinin azalmasına neden oluyor.

Vücutta bulunan kas hücrelerinin yeteri miktarda sıvı almaması; kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesine aracılık ediyor.

Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin de kendilerini daha güçlü ve enerjik hissetmeleri adına günlük yeterli miktarda su tüketmesi gerekiyor.

su-icmek-zayiflatir-mi

 • Yeterli su tüketimi; metabolizmayı hızlandırıyor

Su içtikten hemen hemen 10 dakika sonra; metabolizma hızlanmaya ve 40 dakika sonrasında en hızlı seviyesinde çalışmaya başlıyor.

Metabolizmanın hızlı çalışması; kısa dönemde etkisini göstermiyor lakin uzun dönemde kilo vermeyi kolaylaştırıcı bir rol üstleniyor.

Peki, günde kaç bardak su içmeli?

 • Günlük ortalama 2-2,5 litre su tüketerek; kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • Günlük tüketilmesi gereken su miktarının kişinin gün boyunca ilgilendiği mesleğe, kilosuna ve ortamın sıcaklığına bağlı değiştiğini de söyleyebiliriz.
 • Aşırı ağır işlerde çalışan kişilerin günlük su tüketimi; 2,5 ile 3 litre arasında olabilir.

Fazla su tüketimi; zararlı olabilir mi?

 • Her şeyin nasıl fazlası zararsa fazla su tüketimi de birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.
 • Hatta su zehirlenmesi sonrası hayatınızı kaybetme riskiniz bile bulunuyor.
 • Çok su içmenin bir diğer olumsuz sonucu ise ‘insomnia’ya yani uyku bozukluğuna neden olması.
 • Gün içerisinde tükettiğiniz suyun sağlıklı, temiz ve doğal su olduğundan da emin olmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir