Stressiz Bir Hayat İçin 4 Öneri

Çağımızın en büyük problemi stres her insanın hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen durumlardan biri. Stresi bitirmek mümkün olmasa da bazı önlemler alarak stresi azaltmanın yollarını bulabiliriz.

Stressiz Hayat için Öneriler

stresi-azaltma-yontemleri1 . Sağlıklı Bir Hayat

Beslenme düzeni, yaşam biçimi stres üzerinde etkilidir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek stresi azalttığı gibi yaşam kalitesini de artırır. Örneğin lifli gıdalar ile beslenmek  stres hormonu üzerinde etki eder. Lif oranı yüksek gıdalar ile beslenerek stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Aynı şekilde düzenli spor yapmak da vücudu rahatlatır, stres düzeyini düşürür. Kişiyi mutlu eder.

2 . Mükemmeliyetçi Olmak

Mükemmeliyetçi olmak stres seviyesini artıran en önemli maddelerden bir tanesidir. Her şeyi her zaman en iyi şekilde yapmayı beklemek, her işte mükemmellik aramak insanı strese yönlendirir. Her şeyin tam ve doğru olmayacağını bazı şeylerde kusur olabileceğini kabul ederek yaşamak stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur.

3 . Kendin ile Zaman

İş, trafik, ev, çocuklar derken kendinizi unutuyor ve kendiniz ile hiç baş başa zaman geçirmiyorsanız uzun vadede büyük bir stres yaşayabilirsiniz. Gün içinde en az yarım saat olacak şekilde olsa bile kendiniz ile baş başa kalabileceğiniz ortam yaratmaya özen göstermelisiniz. Kendiniz ile zaman geçirerek keyif alacağınız şeyleri yaptığınızda stres seviyenizi de azaltabilirsiniz.

4 . Meditasyon Yapın

Günde 1 kez meditasyon yapmak tüm stresinizi alıp götürecek ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Meditasyon zihninizi boşaltarak içinizde biriken tüm öfke ve stresi alır, azaltmayı sağlar. Gün içinde sadece 15 dakika meditasyon yapsanız bile stres seviyenizin büyük bir oranda azaldığını kısa sürede fark edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir