Stresin Vücuda Etkileri

Günümüzde ”her şeyin başı sağlık” cümlesinden çok ” her şeyin başı stres” demeye başladık. Stres hayatımızın her yerinde ve her anında. İş hayatı, ev hayatı, trafik, sosyal hayat, çocuklar, dersler derken hayat göz açıp kapayana dek bitiyor ama büyük bir çoğunluğu stres altında geçiyor. Bu kadar yoğun stres altında yaşamanın tabii ki hem fiziksel hem de psikolojik oldukça büyük hasarları var. Peki stresin vücudumuza ve zihnimize etkileri neler?

Stresin Etkileri

stresin-vucuda-etkileri1 . Baş Ağrısı

Stresli bir hayatınız varsa muhtemelen sık sık baş ağrısı problemi ile karşı karşıya kalıyorsunuz demektir. Artan stres seviyesi baş ağrılarında da artış gösterir.

2 . Ciltte Bozulmalar

Kortizol denen stres hormonu cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratarak ciltte bozulmalar, akne ve sivilcelenmeler yaratır.

3 . Sindirim Sorunları

Stres arttıkça bağırsaklardaki mikroorganizmaların hassas dengesi bozulur ve bağırsak düzeninde sıkıntılar yaşanmaya başlanır. Stresli olduğunuz dönemlerde daha fazla sindirim problemi yaşayabilirsiniz.

4 . Yorgunluk Hissi

Stres halinde bir yaşam daha yorgun ve halsiz bir yaşamla eştir. Kortizol hormonunun artışı vücuttaki bir çok farklı hormonun seviyelerinde düşüşe sebep olur. Stres düzeyiniz arttıkça kendinizi daha bitkin, daha isteksiz ve yorgun hisserdersiniz.

stresin-vucuda-etkileri5 . Boyun, Bel ve Sırt Ağrıları

Stres seviyesi arttıkça kronik bel ve sırt ağrıları da artış gösterir. Ayrıca boyun bölgesinde yer alan kaslar stres ile birlikte gerildikçe boyun ağrıları yaratacaktır.

6 . Saç Dökülmesi

Stresin zararları ‘ndan biri de saçlara olan olumsuz etkisi. Stresli bir yaşam sonrası saçlarda zayıflama ve sağlıksızlaşma görülür. Bu da saçlardaki dökülme oranında artış yaşatır. Eğer son dönemlerde saçlarınız daha fazla dökülüyorsa stres seviyenizi gözden geçirebilirsiniz.

7 . Kan Şekeri Seviyesi

Stres kan şekerinin düşmesine yol açabilir. Kan şekerinin düşmesi ile de anlık tatlı ve yemek krizleri geçirerek gün içerisinde daha fazla kalori alarak kilo alımına yol açabilirsiniz.

8 . Yüksek Tansiyon – Kalp Rahatsızlıkları

Sürekli stres halinde olmak ya da aşırı strese girmek tansiyonun yükselmesine sebep olur. Bu durum süreklilik kazandığında başta kalp hastalığı olmak üzere bir çok hastalığı da beraberinde getirir.

9 . Ellerin Titremesi

Eğer elleriniz fazla titremeye başladıysa sebebi strese bağlı olabilir. Yoğun stres altında yaşamak uzun vadede ellerde aşırı titremeye yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir