Stresin İlginç Yan Etkileri

Çağımızda en çok kurtulmak isteyip de kurtulamadığımız, yakamızı bir türlü bırakmayan şey sanıyoruz ki sadece stres. Stres hayatımızın her yerinde. İşte, trafikte, okulda, evde, ilişkide neredeyse her yerde.. Hayatımızın bu kadar ortasında olan stres malesef ki oldukça zararlı. Vücuda bir çok olumsuz faydası olan ( bknz : Stresin zararlı etkileri ) ve insan sağlığını ciddi ciddi tehdit eden stresin bazı tuhaf etkilerini duyduğunuzda siz de çok şaşıracaksınız.

stresin-zararlari1 . Stres Kilo Almanıza Sebep Olur

Stres malesef ki kilo almanıza sebep olarak şişmanlamanızı sağlar. Yapılan araştırmalar bir çok insanın yaşadığı yoğun stres yüzünden şekerli, yağlı ve tuzlu gıdalara yöneldiklerini bunun da obeziteyi tetiklediğini söylüyor.

2 . Stres Alzheimera Sebep Olabilir

Stres uzun vadede beynin zihinsel performansını olumsuz etkileyerek hafızasal problemlere ve eğer ciddileşirse Alzheimera kadar varan kötü sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle stres altındaki yüksek kan basıncı ya da yüksek kortizol seviyesi bulunan kadınlarda alzheimer riskinin daha yüksek olduğu düşünülüyor.

3 . Stres Saçları Döker

Saçlarınız eskiye göre tutam tutam dökülüyor, elinizde mi kalıyor? Stres düzeyinizi gözden geçirmeniz gerekebilir çünkü stres saçları zayıflatarak dökülmesini tetikler.

4 . Stres Doğurganlığı Düşürür

Stresin olumsuz etkilerinden biri de doğurganlık üzerine. Stres erkeklerde sperm kalitesini düşürebilir, sperm üretiminin azalmasına yol açabilir. Kadınlarda ise doğurganlığı azaltabilir. Ayrıca stres libido kaybına yol açarak cinsel hayatı da olumsuz etkileyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir