Stresin Hayatınızın Tam Ortasında Olduğunu Gösteren 7 Belirti

Stres tüm insanların hayatındaki olmazsa olmaz durumlardan biri. Gün içerisinde hemen herkes stresli bir olay ile karşılaşabiliyor. Eğer aktif bir iş hayatınız varsa, büyük şehir koşullarında yaşıyorsanız ya da hayat şartlarınız çetinse stres kaçınılmaz. Evet stres herkesin hayatında bir şekilde yer ediyor ama yaşadığınız stresin boyutu ne durumda? Kimi durumlarda siz farkında olmadan stres hayatınızın her noktasına yayılarak, zihinsel ve fiziksel olarak zarar verme noktasına gelebilir. Bu gibi durumlarda vücudunuz size bazı stres sinyalleri verir. İşte stresin hayatınızı esir aldığınız gösteren stres belirtileri.

stresin-belirtileri1 . Cilt Bozuklukları

Aşırı stres ciltteki yağlanma oranını artırır. Bu yağlanmalar cilt enfeksiyonlarına ya da sivilcelenmeye sebep olur. Ayrıca kişinin stres yaşadığı zamanlara cilde kan akımı yavaşlar, bu durumda cilt daha solgun, kuru ve bakımsız görünür. Stresin cilde zararlarından biri de ciltte kabarıklıklar, döküntüler ya da kaşıntı yaratma durumudur.

2 . Diş Etlerinde Kanama

Yoğun stres altında vücut, diş eti bölgesinde bulunan kötü bakteriler ile savaşamaz. Bu da diş etlerinde hassasiyete, kanamalara hatta kimi zaman da diş eti enfeksiyonlarında sebep olur.


stresin-belirtileri3 . Ani Ruh değişimleri

Stresin ruh haline olan en belirgin etkilerindendir. Aniden gülmeye başlamak, bir anda sinirlenmek, duygu durum kontrolünü gerçekleştirememek.. Normalde yapmayacağınız davranışları artık çok sık ve çok uçlarda yapmaya başladıysanız ve etrafınıza dengesiz davranışlarda bulunuyorsanız sebebi yoğun stres altında bulunmanız olabilir.

4 . Beyne Etkileri

Yapılan bazı araştırmalar, yoğun stresin beyin hacminde küçülmelere yol açtığını söylüyor. Bu durum beynin bilişsel özelliklerini zayıflatmasına sebep olabiliyor. Dalgınlık, hafızada güçlük, konsantrasyonda zorluk, düşünce döngüsünde bozukluk gibi belirtilere yol açabiliyor.

stresin-belirtileri5 . Sürekli Yorgunluk Hissi

Kronikleşmiş stres vücuttaki kimyasalları etkileyerek sürekli yorgun, bitkin olma haline sebep olabilir. Aşırı stres vücuttaki proteini şekere dönüştürerek, kan basıncını yükseltebilir. Bu da vücudun yavaşlayıp, kendini yorgun hissetmesine sebep olabilir.

6 . Saç Dökülmesi

Stresin belirtilerinden biri de saçların normalden fazla dökülmesidir. Eğer yer yer ya da çok fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız sebebi yaşadığınız yoğun stres olabilir.

7. Sırt, Omuz ve Boyun Ağrıları

Eğer sırt, omuz ya da boyun bölgenizde ağrılar başladı ise bunun sebebi kronikleşmiş stres olabilir. İlerleyen dönmelerde bu ağrılarınıza baş ağrısı da eşlik edebilir. Stresinizi kontrol altına aldığınızda ağrılarınızda da azalma gözlenecektir.

Eğer bahsettiğimiz belirtilerden birine ya da birkaçına sahipseniz ve stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız Stresi Azaltmanın Yolları yazımızı inceleyebilirsiniz. Eğer hala kendinizi yoğun stres altında hissediyor ve herhangi bir çözüm bulamıyorsanız doktorunuza görünerek destek talep edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir