Stresi Hayatınızdan Uzaklaştırmanın 4 Yolu

Stres günümüzün en büyük dertlerinden biri. Kalp hastalıklarından, obeziteye kadar vücuda oldukça zararı bulunan stresi engellemek ve daha sakin bir hayat sürdürmek istiyorsanız yaşantınızda birtakım değişikliklere gidebilirsiniz. Örneğin günlük hayatınızı sadeleştirmek, fazlalıklardan ve gereksizlerden kurtulmak stres seviyenizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Stresi Hayatınızdan Uzaklaştırmanın Yolları

1 . Çevrenizi Temizleyin

Hayatınızdaki insanların size nasıl etkileri olduğunu inceleyin. Örneğin komşunuz ya da masa arkadaşınız size sürekli negatif enerji veriyor, sizi olumsuz mu etkiliyor? Bu tip insanlar genelde görüştüğünüz andan itibaren sizin tüm pozistif enerjinizi çeken insanlardır. Söyledikleri ile, davranışları ile size olumsuz bir enerji dağıtan bu tip kişiler sizde farkında olmadan bir stres ortamı yaratır ve günü stresli ve keyifsiz geçirmenize yol açar. Bu tip insanları hayatınızdan uzaklaştırarak ya da uzaklaştırmak mümkün değilse görüşmelerinizi mümkün olduğunca azaltarak stresi seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz.

2 . Alışverişi Azaltın

Alışveriş aslında sizi rahatlatan bir eylem gibi görünebilir ancak uzun vadede fazla alışveriş yapmak sizi strese sokacaktır. Evinizin ihtiyacınız olmayan eşyalar ile dolması ve ekstra maliyet çıkması sizi bir süre sonra olumsuz etkileyecek, alışveriş dürtünüz oluştukça ancak maddi durumunuz ve fazlalık eşyaları göz önünde bulundurdukça strese gireceksiniz. Alışverişi hayatınızda önemsiz bir noktaya taşıyarak bunu ortadan kaldırabilirsiniz.

3. Maillerinizi Temizleyin

Mail kutunuzun dolu olması stres yaratan etkenlerden biridir. Birikmiş işler, cevap verilmesi gereken mesajlar ne kadar fazla olursa o kadar canınızı sıkar. Tüm maillerinizi bir kerede temizleyerek işinizi kolaylaştırabilir ve stres yaratan bir unsuru ortadan kaldırabilirsiniz.

4 . Evinizi Düzenleyin

Yorgun argın işten eve geliyorsunuz ve sizi dağınık, pis bir ev karşılıyor. Bundan daha büyük bir stres ortamı olamaz. Eviniz sizin huzur bulacağınız, rahatlayacağınız kendinizi iyi hissedeceğiniz bir ortam olmalı. Evinizi düzenli olarak temizleyip, dağınıklıkları ortadan kaldırdığınızda çok daha keyifli ve huzurlu bir ortam yaratarak günün stresinden uzaklaşabilirsiniz.