Stresi Hayatından Çıkar!

Stres malesef artık hayatımızın bir parçası. Ne kadar uzaklaştırmaya çalışsak da sabah uyandığımız andan akşam kafamızı yastığa koyana dek birçok problem ile karşılaşıyor ve stresli dakikalar yaşıyoruz. İş toplantı stresi, tarfik stresi, çocukların okul stresi, sınav ödev stresi, ilişkilerin yarattığı stres derken hayatımız stres içerisinde geçip gidiyor. Stres sadece olumsuz dakikalar yaşatmakla da kalmıyor uzun vadede bir çok farklı hastalığa da sebep olabiliyor. Özellikle yoğun stres altında sürdürdüğünüz bir hayatınız varsa kalp hastalıkları, mide sorunları, bağırsak problemleri, baş ağrıları, cilt hastalıkları, vücutta ağrılar, ruhsal problemler gibi rahatsızlıkların da sizi bulması kaçınılmaz. Peki stres hayatımızın bu kadar ortasındayken onu uzaklaştırmak için neler yapılabilir?

Stresi Nasıl Hayatımızdan Çıkarırız?

1 . Sebepleri Belirleyin

Bir gün üşenmeyin ve oturup bir not defterine size stres yaratan tüm kaynakları yazın. Patronunuz, trafik, aileniz, yakın bir arkadaşınız, yetiştiremediğiniz bir iş.. Tüm maddeleri tek tek sıralayın ve bunların stres seviyelerini belirleyin. Önemsizleri ne kadar gereksiz olduklarını düşünerek eleyin ve onları stres kaynağı olarak görmemeye çalışın. Önemli kaynaklar için ise nasıl bir çözüm bulabileceğiniz üzerine düşünün. Konu trafikse metre kullanmaya karar verin, eğer yetişmeyen bir işse destek almaya çalışın.

2 . Meditasyon Yapın

Meditasyon ruhunuzu, bedeninizi rahatlatmaya yardımcı olacak en önemli şeylerden biri. Her gün sadece 20 dakika meditasyon yaparak günün stresini vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Bunun  için evinizde kendinize bir köşe hazırlayın, sizi rahatlatacak bir müzik listesi oluşturun, ortamı mum ve tütsülerle destekleyin. Bir kaç denemeden sonra kendinizi nasıl iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. ( Bknz : Evde meditasyon nasıl yapılır? )

3 . Erken Uyanın

Geç uyanmak hem günü harcamanıza yol açar hem de işlerinizi bitirip yetiştiremediğiniz için sizi strese sokar. Güne erken başlayarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Erken uyanmak hem bitirilmesi gereken işlerinizi tamamlamanızı sağlar hem de kendinize ayırabileceğiniz zaman dilimleri yaratır. Bu sayede kendinize de vakit ayırarak stresi uzaklaştırabilirsiniz.

4 . Ayıklayın

Mutlaka çevrenizde olumsuzluk yayan, sizi strese sokan insanlar vardır. Gün içinde tüm pozitif enerjinizi emerek yorgun ve bitkin düşmenize yol açarlar, sizi gereksiz strese sokarlar. Eğer bu kişiler çok yakınlarınızsa onlarla bu konuda konuşmayı deneyin eğer çözemiyorsanız daha az zaman geçirmeye çalışın. Ancak bu kişiler sizin için sıradan kişilerse örneğin çok önemi olmayan bir iş arkadaşınızda bu kişi ile merhaba dışında iletişim kurmamaya çalışarak enerjinizi harcamasını önleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir