Stresi Azaltmanın 5 Yolu

Günümüzde yaşadığımız bir çok rahatsızlığın kaynağı aşırı stres. Sürekli stres altında olmak, başta depresyon olmak üzere bir çok farklı hastalığa sebebiyet veriyor. Baş ağrısı, uykusuzluk, kalp krizi, astım, sindirim sorunları, tansiyon, kan şekeri stresin sebep olduğu rahatsızlıklardan sadece birkaçı. Peki stresi kontrol altına almak ve azaltmak için neler yapılabilir?

İşte stresi azaltmanın yolları ;

stresi-azaltmanin-yollari1 . Zamanınızı Yönetin

Zaman yönetimi stresi azaltmak için yapılabilecek en önemli yöntemlerden biri. Zamanınızı doğru bir şekilde yönetmeye başladığınızda önceliklerinizi kontrol altına alabilir, vaktinizi daha verimli harcayabilir ve tüm işlerinizi olması gerektiği zamanda bitirebilirsiniz. Gün içerisinde hedefsiz ilerlediğinizde ne yapacağınızı, neyi ne zaman yetiştireceğinizi bilemeden stres ve baskı altına girersiniz. Bunun önüne geçmek ve günü daha rahat atlatmak adına kendinize o gün yapmanız gerekenlerin bir listesini çıkarabilir, listenizde olan maddeleri zamanlandırarak gününüzü önem sırasına göre planlayabilirsiniz. Bu stresinizi azaltmak için birebir bir yöntem olacak.

2 . Kabul Edin

Eğer değiştiremediğiniz, çözemediğiniz konular, problemler varsa inatlaşmak yerine bunları çözemediğinizi kabullenin. Eğer bırakıp gideceğiniz konularsa gerçekten bırakın gitsin. Ya da yardım isteyen konularda da bu konularda tecrübesi olan kişilerden destek ya da yardım alarak konuyu çözümlendirin. Tüm yükleri kendi omuzunuzda taşımamayı öğrenin.

stresi-azaltmanin-yollari3 . Spor Yapın

Spor yapmak doğal anti-depresandır. Spor yaparak içinizdeki stresi, öfkeyi, gerginliği dışarı atarsınız. Düzenli spor yapan insanlar neredeyse hiç depresyona yakalanmazlar. Yoğun ve stresli bir iş günü mü geçirdiğiniz, iş çıkışı spora gidin, koşu yapın, yürüyüşe çıkın. Açılan ciğerleriniz hem stresin azalmasını sağlayacak hem de spor sayesinde salgıladığınız endorfin ve melatonin, dopamin gibi mutmuluk hormonları sayesinde kalan gününüzü daha keyifli geçireceksiniz.

4 . Meditasyon Yapın

Bunun için vaktim yok demeyin. Gün içerisinde gereksiz bir çok şeye vakit ayırabiliyorken, ruh sağlığınızı huzurlu tutabilmek gibi önemli bir konuya da mutlaka 10 dakikanızı ayırabilirsiniz. Meditasyon sayesinde stresle başa çıkar, beden ve zihin sağlığını güçlendirir, kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedersiniz. Eğer daha önce meditasyon yapmadıysanız evde metisayon yazımızı inceleyebilirsiniz. Bknz : Evde Meditasyon Teknikleri

stresi-azaltmanin-yollari5 . Bol Bol Gülün

Stresliyken nasıl gülebilirim, saçmalamayın dediğinizi duyar gibiyiz. Ama evet stresliyken de gülmelisiniz. Çünkü bir kez gülmeye başladığınızda vücudunuzda bir dizi kimyasal reaksiyonu da başlatmış olursunuz. Gülerek zihinsel dağınıklılığınızı giderir, stres ve gerginliği kesinlikle azaltır, depresyon ile savaşır, olumsuz algıları değiştirir, hayattan zevk alma güdünüzü ortaya çıkarırsınız. O yüzden stres ile savaşmak için mutlaka bol bol gülün, gülümseyin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir