Stresi Azaltmak için 5 Öneri

Günümüzün en büyük problemş stres, hayatı kabusa çeviren, günlük yaşamı dayanılmaz kılan ve karşılığında bir çok rahatsızlığı da beraberinde getiren bir olgu. Artık neredeyse gün içerisinde stressiz bir olay yaşamak imkansız hale gelmişken stresi hayatımızdan çıkarmak da oldukça zorlaşıyor. Evet stresi hayatımızdan çıkarmak zor ama stresi azaltmak için bazı şeyler yapılabilir mi?

Vücudunuzdaki gerilimi atmak, gün içerisinde yaşadığınız stresli olayları unutmak ve stresin etkilerini azaltmak için ufak, pratik yöntemler deneyebilirsiniz.

stresi-azaltmanin-yollari1 . Nefes Almak

Sadece stres anlarında değil, belirli aralıklar ile derin nefes alışverişleri gerçekleştirdiğinizde beyninize daha fazla oksijen gönderir, stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Ayrıca nefes tekniklerini öğrenerek beyninizi, zihninizi, vücudunuzu rahatlatabilir, sakinleşebilir, ayrıca uyku problemlerinize de yardımcı olabilirsiniz. Bknz : Yoga Nefesi Nedir? Nasıl Uygulanır?

2 . Zaman Yönetimi

Doğru bir zaman yönetimi gün içerisindeki stresinizi azaltmak için yardımcı olacak altın bir öneri. Günlük işlerinizi planlayıp, zaman yönetimi uygulayarak önem sırasına göre düzenleyip uyguladığınızda telaş ve kaygı unsurunu ortadan kaldırabilir ve işlerinizi zamanında yerine getirerek stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

3 . Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz sağlıklı bir hayat için gereklilik olduğu gibi stressiz bir hayat için de oldukça önemli bir gereklilik. Spor yaparak içinizdeki negatif enerjiyi dışa vurabilir, stresinizi atmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca egzersiz yaparak kendinizi daha zinde ve enerjik hissederek stres seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz.


4 . Düzenli Uyku

stresi-azaltmanin-yollariDüzensiz ve kalitesiz uyku stresi tetikleyen hormonları da açığa çıkarır. Bu yüzden sağlıklı bir gece uykusu stresi azaltmak için oldukça önemlidir. Uyku problemi yaşadığınız zamanları gözlemleyin, bu dönemlerde daha stresli ve kaygılı olduğunuzu fark edeceksiniz. Uyku problemi yaşıyorsanız, yatmadan önce yoga ya da meditasyon yapabilir, akşam yemeğinden sonra 1 saat yürüyüşe çıkabilir, uyku hormonunu tetikleyen yiyecekler tüketebilirsiniz.

5 . Kendinize Zaman Ayırın

Stresin önemli sebeplerinden biri de günlük hayatın koşturmacası içerisinde kendinizi ve iç dünyanızı unutmanızdır. Günlük işlere kimi zaman o kadar fazla boğulursunuz ki stresin hayatınızı ne kadar sardığını bile fark edemeyebilirsiniz. Kendinizi rahatlatmak ve iç dünyanızı sakinleştirebilmek adına sizi mutlu eden, kendiniz ile baş başa kalabileceğiniz küçük etkinlikler yaratın. Örneğin gece yatmadan önce kitap okuyun, günlük tutun, sakin ve kalabalık olmayan ortamlarda yürüyüşe çıkın, kendinize özel bir yemek yapın, bir hafta sonunu tek başınıza geçireceğiniz ufak bir tatil kaçamağına ayırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir