Stresi Atıp Kafayı Boşaltmanın Yolları

İş hayatı, yetiştirilmesi gereken projeler, trafik, ödevler sınavlar, çocukların eğitimi, gelecek kaygısı.. Biz yazarken bile strese girdik. Ancak hayatımızın geneline baktığımız zaman neredeyse büyük bir çoğunluğu yoğun bir stres altında geçiyor. Ve malesef yine genelde birçok insan bu stresi üzerinden atamayıp ya mutsuzluk içerisinde yaşıyor ya da uzun vadede sağlığını bozuyor. Aslında stresi atmak, kafayı boşaltıp biraz olsun rahatlamak o kadar da zor değil. Yapacağınız küçük şeylerde kafanızda yer alan tüm sorunlardan uzaklaşarak kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Stresi Atıp Kafayı Boşaltmanın Yolları

1 – Doğanın Gücünü Keşfedin

Doğanın iyileştirmek isteyip de iyileştiremediği hiçbir şey yoktur. Buna insan da dahil. Çıplak ayak toprağa basmak, yıldızları izlemek, denizin kokusunu içinize çekmek , hiç imkanınız yoksa evinizde çiçek ekmek.. Doğa ile ilgili ne yaparsanız yapın sizin için en büyük meditasyonlardan biri olacaktır. Kafanızdaki her şeyi atıp tamamen ona odaklandığınızda size sunacağı güzellikler ruh halinizi bir anda değiştirebilir.

2 . Kitap Okuyun

Zaten yorgun ve stresliyken bir de nasıl kitap okuyabiliriz demeyin. Kitaplar sizi olduğunuz dünyadan alıp bambaşka hayatların içerisine sokan sihirli dostlardır. Kafanızdaki tüm düşüncelerden sizi uzaklaştırır ve siz hangi dünyaya gitmek isterseniz sizi oraya götürür. İster aşk, ister polisiye, ister bilim kurgu.. Günde sadece yarım saatinizi ayırıp kitap okusanız bile emin olun bu size çok iyi gelecektir.

3 . Yoga Yapın

Yoga kafanızı boşaltmanın en güzel yollarından biri. Yoga salonuna gitmeye vaktiniz ya da bütçeniz yoksa evde yapabileceğiniz yoga hareketleri ile de kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Yoga sadece ruh halinizi iyileştirmekle kalmayacak ayırca vücut esnekliği sağlayacak, kaslarınızı gevşetip rahatlamanıza yardımcı olacak, sindirimi güçlendirecek ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacak.

4 . Hobi Edinin

Bu uzun zamandır yapmak istediğiniz bir şey de olabilir tamamen yeni bir şey de. Dil öğrenin, kanaviçe işleyin, boyama yapın, fotoğrafçılığa soyunun. Kafanızın içerisindekileri atmak adına sizi rahatlatabilecek bir yandan da keyif almanıza yardımcı olacak bir aktivite bularak hem ruhunuzu besleyebilir hem de enerji kazanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir