Stres Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çağımızın en yaygın ve en önemli rahatsızlıkları içerisinde sayılan stres ile bir türlü başa çıkamıyor, bitmek bilmeyen sınavlar, yoğun iş yükü ya da sonu hüzünle biten aşk acıları yüzünden kendinizi sürekli stres altında hissediyorsanız; ihtiyacınız olan tek şey stres yönetimi olabilir.

Günümüzde başarılı iş adamları da dahil, stres ile mücadele etmek isteyenler stres yönetimi eğitimlerine katılırken, siz daha ne bekliyorsunuz ki? Stresle boğuşmak yerine stres yönetimi eğitimlerine katılabilir, iş hayatınız da dahil yaşamınızın tüm alanında daha başarılı olabilirsiniz.

Peki, stres yönetimi, tam olarak nedir?

stres yönetimi nedir

  • Stres yönetimi; en genel tanımıyla stresi yenmek adına kullanılan teknikleri ifade ediyor. Gün içerisinde yaşanan olumsuz deneyimlere bağlı olarak ruhsal, fiziksel ve zihinsel dengenin bozulması ise tıp literatüründe stres durumu olarak kabul ediliyor.
  • Stresle mücadele etmek için yapmanız gereken en önemli şey; plan! Yani gün içerisinde işlerinizi yetiştiremediğiniz için strese girmemek adına her şeyden öte belirli bir plan dahilinde hareket etmelisiniz.
  • Kendiniz ve geleceğiniz için ulaşılabilir hedefler belirlemeli, kendinizi yorgun ve mutsuz hissettiğiniz anlarda en çok sevdiğiniz aktivitelere yönelmelisiniz. Yani sakinleşmek için en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek bile o an için stresinizin yatışmasına yardımcı olabilir.

stres yönetimi nedir

  • Sürekli kendi kendinize olumlu telkinlerde bulunarak da stresle mücadele edebilirsiniz. Güne başlarken, ‘Bugün çok güzel bir gün olacak’ gibi kendi kendinize yönelttiğiniz telkinler; gününüzü daha pozitif bir ruh hali içerisinde geçirmenizi sağlayabilir.
  • Son olarak, şayet stresten tek başınıza bir türlü kurtulamıyorsanız; stres yönetimine yönelik eğitimlere katılabilir ya da bir psikologa yardım almak için danışabilirsiniz.

Etkili bir stres yönetimi ile hayatınızda başarıyı yakalayabileceğinizi unutmayın! Bir an önce stresinizi yönetmeye odaklanın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir