Stres Yapan Yiyecekler

Bazı yiyeceklerin stresi azalttığını ve kişiyi daha mutlu daha enerjik yaptığını biliyoruz ( bknz : Stres Azaltan 6 Besin ) ama peki yenildiğinde stres yapan ya da stresi artıran yiyecekler de var mı? Bu sorunun cevabı üzücü ama evet. Bazı yiyecekler malesef tüketildiğinde gerginliği ve stresi artırıyor.

Peki stresli zamanlarda uzak durulması gerekn bu yiyecekler neler? İşte stres yapan yiyecekler;

stres yapan yiyecekler1 . Fast Food

Evet biliyoruz ki fast food gıdaları sevmeyeniniz yok. Ama fast food gıdalar yüksek oranda sodyum içeriyor, aşırı sodyum ödeme yol açtığı gibi depresyonu da tetikliyor. Fazla fast food tükettiğinizde kendinizi daha gergin ve huzursuz hissediyorsanız fost food tüketimini kesinlikle bırakmalısınız.

2 . Bol Şekerli ve Tuzlu Yiyecekler

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi şeker ve tuzun fazlası kesinlikle en zararlı şeylerden biri. Fazla tuz tüketimi vücutta hipertansiyon, ödem, sindirim rahatsızlıkları gibi problemler yaratır. Fazla şeker ise özellikle göbek bölgesinde yağlanmaya, fazla kiloya, kalp hastalıklarına, kronik rahatsızlıklara yol açar. Hal böyleyken fazla tuz ve şekerin stres yaratmaması kaçınılmaz. Şeker ve tuz ihtiyacınızı mümkün olduğunca minimuma indirerek sadece vücudunuzun ihtiyacı olacak kadar tüketmeniz önerilir.

stres yapan yiyecekler3 . Alkollü İçecekler

Alkol sinir sistemini Negatif yönde etkileyerek depresyona sebep olan içeceklerden birisi . Aşırı dozda alkol tüketimi  beynin reaksiyonlarını yavaşlatır , konsantrasyonda ve karar vermede daha fazla bozulmaya neden olur. Ayrıca aşırı alkol tüketimi sonrası, beden yorulur ve bu da kendinizi yorgun , gergin ve huzursuz hissetmenize sebep olur.

4 . İşlenmiş Şeker

İşlenmiş şeker ve işlenmiş şeker içeren yiyecekler kişiye yorgunluk ve bitkinlik hissi verir. Mümkün olduğunca doğal şeker ya da meyve tüketimi sağlayarak vücudun endorfin tüketmesini sağlamak stresi azaltacak etkenlerdendir.

5 . Yapay Tatlandırıcılar

Stres yapan yiyeceklerden birisi de yapay tatlandırıcılar. Özellikle diyet kol gibi yapay tatlandırıcılı içecek ve yiyecekler kişiyi bitkinleştirir.

stres yapan yiyecekler6 . Kafeinli Gıdalar

Kafein, vüzudunuzda adrenalin gibi hormonları uyararak, vücudunuzun seğirmesine ve titremesine yol açar. Bu da huzursuz ve gergin olmanıza sebep olur. Ayrıca vücudunuzda yüksek kalp tışı, yüksek adrenalin hormonu ve yüksek hassasiyet gibi uyarıcıları tetiklediği için anksiteye sebep olur. Uyku düzenini de etkilediği için aşırı kafein tüketimi stresli bir kişi olmanızı tetikleyecektir.

Yaşam kalitenizi artırmak ve daha sağlıklı, keyifli bir hayat sürmek adına stres yapan yiyecekleri hayatınızdan çıkarabilir ya da en azından tüketimini minimuma indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir