Stres Göbek Yapar mı?

Mutsuzluk, stres ve depresyon gibi duygusal durum değişiklikleri; sadece ruh halimizi etkilemekle kalmıyor, kısa süre içerisinde fazla kilolar başta olmak üzere birçok farklı rahatsızlık ile de kendini göstermeye başlıyor.

Öyle ki birçok diyetisyenin ortak ifadesinde stresin göbek yaptığı bile yer alıyor.

Peki, stres nasıl göbek yapıyor? Bu durumdan kurtulmak mümkün mü?

  • Hepimizin moralimiz bozuk olduğunda kendimizi mutlu etmek için tatlılara, şekerlemelere yönlendiğimiz büyük bir gerçek olsa gerek. Özellikle mükemmeliyetçi ve başarısızlığa tahammül edemeyen kişilerde stres kronikleşiyor. Kronikleşen stres, ilk aşamada böbrek üstü bezlerinin bol miktarda kortizol üretmesine neden oluyor. Kortizolün bol miktarda üretilmesi ise yağlanmayı kolaylaştırmanın yanı sıra yağlarla savaşan süreçlerin de durma noktasına gelmesine aracılık ediyor. Bu durum da özellikle göbek bölgesinde bol miktarda yağlanmanın başlamasına zemin hazırlıyor.

Stres göbeğinden kurtulmak için hangi besinler tüketilmeli?

stres şişmanlatır mı

 

1 . Muz

Muz bol miktarda mutluluk hormonu olarak isimlendirilen seratonin salgıladığı için göbek stresi ile baş etmek isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir meyve.

2 . Çikolata

Strese bağlı göbek oluşumundan kurtulmak için az miktarda çikolata tüketerek, kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

 

stres şişmanlatır mı3 . Ceviz

Ceviz tüketmek, melatonin hormonunun salgılanmasını sağladığından kişiyi hem sakinleştiriyor hem de daha rahat ve huzurlu uyumasını sağlıyor. Bu yüzden de stresli kişilere uzmanlar tarafından günde 2-3 adet ceviz tüketmeleri tavsiye ediliyor.

4 . Tahıllı ekmek

Ekmekte bulunan maya; kişinin sinir sistemini etkiliyor ve bireyi sakinleştiriyor. Bu yüzden de stres göbeği ile başı dertte olanların diyet listesinde kesinlikle tahıllı ekmek bulunması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir