Stres Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Günümüz dünyasında stresin yeri kaçınılmaz. İş stresi, sınav stresi, çocukların stresi, gelecek stresi derken stres hayatımızın her alanına yerleşmiş durumda. Ancak stres ne kadar hayatımızın içindeyse zararları da o kadar içerisinde. Kalp hastalıklarından, obeziteye kadar stres birçok farklı rahatsızlığa sebep oluyor. Peki stresi azaltmak için neler yapabiliriz? Beslenme programımıza eklediğimiz hangi yiyecekler stresi azaltabilir?

Stres Azaltan Yiyecekler

1 . Deniz Yosunu

Evet ilginçtir ancak deniz yosunu yüksek oranda magnezyum içerir. Magnezyum mutluluk veren serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcıdır. İçerdiği  triptofan aminoasitini sayesinde serotonin salgılatır, kişinin stres seviyesini azaltır.

2 . Bitter Çikolata

Çikolatanın mutluluğa olan etkilerini bilmeyen yok. Özellikle bitter çikolata serotonin seviyesini artırarak kişinin rahatlamasına ve kendisini daha iyi hissetmesine yol açıyor.

3 . Yaban Mersini

Kan şekerini düzenleyen, beyin sağlığını koruyan, kalp hastalıklarından koruyan yaban mersini ayrıca antioksidan ve vitamin açısından da oldukça zengindir. Bunun dışında phytonutrient (bitkisel gıda) adı verilen faydalı moleküller içerir. Yaban mersininin içerdiği bu maddeler stresi azaltmaya yardımcı olan yiyecekler arasındadır.

4 . Badem

Badem çok iyi bir magnezyum, çinko ve E vitamini kaynağıdır. Özellikle muz ile tüketildiğinde oldukça faydalı olabilir. Muz  triptofan adlı bir aminoasit içerir, bu aminoasit vücudun gevşemesine, stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Badem ile birlikte tüketildiğinde ise strese karşı oldukça faydalıdır.

5 . Maca Kökü

Maca kökü ya da maca bitkisi olarak bilinen bu besin çok yüksek oranda magnezyum ve demir içerir. Magnezyum ve demir stres seviyesinin azalmasına yardımcı olduğu gibi, stresi kontrol etmede oldukça faydalıdır.

6 . Avokado

Avokado da magnezyum açısından zengin yiyecekler arasındadır. Magnezyum minerali stresin azalmasına yardımcı olur, stres seviyesini düzenler. Düzenli olarak avokado tüketerek stresini azaltabilirsiniz.