Stres Azaltan 6 Besin

Stres artık hayatımızın bir parçası. Her gün izlediğimiz haberler, trafik, iş, hayat mücadelesi derken tüm bir hayatı stres ve gerginlik içerisinde sürdürüp gidiyoruz. Evet stres hayatımızın kaçınılmazı ama peki bazı değişiklikler ile stresi azaltabilmek mümkün mü?

Örneğin beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişiklikler hayatınızdan stresi azaltmanıza yardımcı olabilir. İşte stres azaltan 6 besin.

1 . Tam Tahıllı Yiyecekler

stres azaltan yiyecekler

Stres azaltan besinlerin ilki tam tahıllı yiyecekler. Tam tahıllı besinler içerdikleri magnezyum sayesinde, stresi azaltır. Ayrıca içinde bulunan triptofan adında bir aminoasit sayesinde vücut serotonin salgılar, bu da daha fazla mutluluk daha az stres ve gerginlik demektir. Beslenme düzeninizde  tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna gibi yiyeceklere daha fazla yer vererek stres faktörünü azaltabilirsiniz.

 

2 . Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sakinleşmeyi sağlayan, kişiyi rahatlatan folat yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunuyor. Ayrıca folat depresyon riskini de oldukça minimuma indiriyor. Bol miktarda folat tüketen insanların daha huzurlu, daha keyifli ve mutlu olduğu yapılan araştırmalarca ortaya konmuştur.

stres azaltan yiyecekler3 . Badem

Stres azaltan besinlerden en ilginci ve en değer görmeyeni sanırım badem. Badem her ne kadar çok fazla tüketilen bir besin olmasa da, içerisinde bulunan çinko sayesinde duygusal dalgalanmaları önlüyor, demir sayesinde ise stres faktörünü azaltıyor. Çinko ve demir eksikliği kişilerde yorgunluk, halsizlik gibi etkiler yarattığından bolca badem tüketmemek için hiçbir sebebiniz kalmıyor.

4 . Yoğurt

Yoğurdun içerisinde bulunan bakteriler stres azaltma konusunda oldukça usta. Ayrıca içerisindeki probiyotikler de beyindeki duyguların kontrol merkezlerinin çalışmasını azalrtarak gerginliği ve stresi alıyor. Daha bir çok aydası bulunan yoğurdu hemen her öğününüzde tüketebilirsiniz.

stres azaltan yiyecekler5 . Yaban Mersini

Yaban mersini vitamin ve antioksidan açısından oldukça zengin bir meyve. Tüm bu vitamin ve antioksidanlar ise vücutta stres ile mücadele konusunda oldukça işe yarıyor, vücudun savunma sistemini güçlendiriyor ve daha enerjik olmanızı sağlıyor.

6 . Kaju

Bol çinko bulunduran besinlerden biri de kaju. İçerisindeki çinko sayesinde tüketildiğinde stres ve gerilimi azaltıyor, endişe ve konsantrasyon sorunlarını çözüyor. Ayrıca kaju omega-3 açısından da oldukça zengin.

Tüm bu bahsettiğimiz stres azaltan besinleri günlük besin programınıza dahil ederek stres ile mücadelenizde en azından sağlıklı beslenme aşamasında bir adım atmış olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir