Sporcuların Tüketmemesi Gereken Yiyecekler

Aslında spor yapan ya da yapmayan herkesin bazı yiyeceklerden uzak durması şart. Ancak özellike spor yapanların kimi yiyecekleri kesinlikle tüketmemesi gerekiyor. İşte sporcuların asla yemememesi gereken bazı yiyecekler.

Sporcuların Tüketmemesi Gereken Yiyecekler

1 . Diyet Kola

Kola ya da diyet kola büyük oranda yapay tatlandırıcı içerir. Bu tatlandırıcıların hiçbir faydası olmadığı gibi eğer sürekli tüketilirse kilo alma riskini artırır uzun vadede bir takım rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden tatlandırıcı içeren içecek ve yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

2 . Fast Food Ürünleri

Fast food ürünleri büyük miktarda doymuş yağ içerir. Bu da vücutta yağ artışına ve uzun vadede aşırı kilo almaya sebep olur. Eğer düzenli tüketiliyorsa obeziteye ve farklı hastalıklara da yol açabilir. Bu yüzden sporcular dahil sağlıklı yaşamak isteyen herkesin bu tip fast food ürünlerinden uzak durması gerekir.

3 . Kahvaltılık Gevrekler

Özellikle şekerli kahvaltılık gevrekler sporcuların tüketmemesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Şekerli bu tip yiyecekler kan şekeri dengesini bozarak kilo alımına sebep olur.

4 . Fazla Yağ ve Tuz

Aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler, kalitesiz karbonhidrat kaynakları sporcuların uzak durması gereken yiyecekler arasındadır. Bu tip yiyecekler vücudun yağ oranını artırır, karaciğere zarar verir, sağlığı bozar. Bu yüzden düzenli spor yapıyorsanı kaliteli karbonhidrat kaynaklarını tüketmeli, yemeklerinize zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlar eklemeli ve tuz miktarını mümkün olduğunca azaltmalısınız.

5 . Alkollü İçecekler

Alkollü içecekler tüketmek kaslarınıza zarar verir, motor becerinizi aksatır, kuvveti azaltır, karaciğere zarar vererek vücudun sıvı dengesini bozar. Ayrıca bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve hem vücudun hem de kasların iyileşme yeteneğini yavaşlatır. Bu da spor yaparken sakatlanma riskinizi artırır ayrıca hastalıklara daha kolay yakalanmanıza yol açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir