Sporcular için Karbonhidrat Neden Önemlidir?

Karbonhidrat sadece sporcular için değil herkesin hayatı için oldukça önemli. Ancak sporcu beslenmesinde yine de hayati önem taşıyan bir konu. Özellikle günlük düzenli egzersiz yapan kişiler için önemli bir enerji kaynağı olan karbonhidrat, spor ile birlikte kaybedilen enerjinin tekrar sağlanmasına yardımcı olur.

Günlük tüketilen yiyecekler ile birlikte alınan karbonhidrat vücutta glikojen olarak depolanır. Yapılan egzersizler sırasında depolanan glikojen yakılarak vücudun ihtiyacı olan enerji sağlanır. Bu da kişinin kendini yorgun, halsiz ve bitkin hissetmesini engeller. Kaliteli karbonhidrat sadece enerji sağlamanın dışında farklı görevler de üstlenir. Örneğin kan şekerini dengede tutar, düşük kan şekerini önler. Ayrıca kas dokusunu korur ve devamlılığını sağlar.

Düzenli spor yapan kişilerin vücudunda yeterli miktarda glikojen bulunmazsa kısa sürede yorulmalarına ve verimli egzersiz yapamamalarına sebep olur. Ayrıca kaslarda glikojenin azalması kasların zayıflamasına yol açar. Kaslarda oluşan zayıflama uzun vadede metabolizmanın da yavaşlamasına sebep olur, bu da kalori yakımını yavaşlatır, kilo vermeyi zorlaştırır.

 

Gün İçinde Ne Kadar Karbonhidrat Tüketilmeli?

Tabii ki her şeyde olduğu karbonhidrat tüketiminde de kaliteli karbonhidrat tüketmeye dikkat edilmeli. Kinoa, fasulye, soya fasulyesi, mercimek, bezelye, pancar, yulaf, elma, yaban mersini, kabak çekirdeği, muz, nohut, badem ve ceviz gibi kaliteli karbonhidrat kaynaklarını gün içinde beslenme programına dahil etmek önemlidir.

Gün içinde spor yapan kişinin kilosunun 3-4 katı aralığında karbonhidrat tüketmesi gerekir. Ayrıca gün içinde ne kadar karbonhidrat tüketmeniz gerektiğini bir beslenme uzmanı aracılığı ile de öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir