Spor Yaparken Doğru Beslenme

İster fit bir vücuda sahip olmak için, isterseniz güçlü kaslar için, isterseniz de sağlıklı yaşamak için spor yapabilirsiniz. Doğru beslenme ile birlikte yapılan düzenli spor, sizi istediğiniz sonuca ulaştıracaktır. Tek başına spor yapmak yeterli olmaz, doğru beslenmeli ve öğün atlamamalısınız.

doğru beslenme

Spordan önce ve sonra ne yenmeli?

  • Spora başlamadan en az 1-2 saat önce ara öğün atıştırmaları mutlaka yapılmalıdır. Aç iken spor yapılmamalıdır. Sizi halsiz bırakır ve performansınızı düşürür. O yüzden mutlaka ara öğün yenmelidir. Ara öğünden en az 1-2 saat önce de ana yemek yenmiş olmalıdır.
  • Ara öğünde kompleks karbonhidrat almak iyi olacaktır. Tam tahıllı buğday ekmeği, meyveli yoğurt, muz, tahıllı kahvaltılık gevrekler, süt ve kuru yemiş tüketilebilir. Gaz yapan kuru baklagillerden ve karnabahar, lahana gibi sebzelerden uzak durulmalıdır. Örneğin; tam tahıllı buğday ekmeği ve beyaz peynirle tost yapabilir, yanında da süt ya da yoğurt tüketebilirsiniz. Muzu mutlaka yemelisiniz. Çünkü muz enerji verir ve sporda kaybettiğiniz potasyumu geri kazanmanıza yardımcı olur.

karbonhidrat-alimi-2

  • Spordan sonra ise ilk 1 saat içinde mutlaka protein içeren besinlerden tüketilmelidir. Tavuk, balık, et gibi protein yönünden zengin besinleri tercih edebilirsiniz.

Doğru beslenme, sadece spor yapanların değil her yaştan, herkesin dikkat etmesi gereken bir husustur. Sağlığınızı korumak için yediğiniz besinlere dikkat etmeli, her besin grubundan aşırıya kaçmadan ve öğün atlamadan tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir