Spor Salonunda Mutlaka Uyulması Gereken 5 Kural

Spor yapmak sağlıklı ve dinç bir hayatın olmazsa olmazı. Günlük hayatınızda bireysel olarak spor yapamıyorsanız spor salonuna yazılmak spor motivasyonu sağlamak açısından faydalı olabilir. Ancak her şeyde olduğu gibi spor salonunda da uyulması gereken bazı kurallar mevcut. İşte spor salonlarında yazılı olmayan ama uyulması gereken bazı kurallar.

Spor Salonunda Mutlaka Uyulması Gereken Kurallar

1 . Süre

Spor soluna yazıldınız ve para ödüyorsunuz diye tüm spor aletlerin sizin olduğunu düşünmemelisiniz. Spor aletleri spor salonunda bulunan tüm insanlar için eşit kullanım süresine sahiptir. Bir makine ya da spor aleti için ortalama en fazla 20 – 30 dakika arası vakit harcayabilirsiniz. Alet ya da makinelerde aştığınız her bir süre farklı bir kişinin spor yapmasını engelleyecektir. Bu yüzden ortalama süreyi geçmemeye dikkat etmelisiniz.

2 . Ağırlıklar

Bir çok insan spor salonunda kullandığı aletleri farklı yerlere bırakabiliyor. Ancak bu sizin kullandığınız aleti bekleyen başka bir kişinin bıraktığınız yeri bulamamasına yol açabilir. Aynı durumla karşılaşmak nasıl sizin hoşunuza gitmezse bir başkasının da gitmeyecektir. Bu yüzden aldığınız tüm aletleri kendi yerlerine koymaya özen göstermelisiniz.

3 . Hijyen

Spor salonunda dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de hijyen konusu. Spora başlamadan önce parfüm ya da kolonya sıkmak spor esnasında terinizle birlikte etrafa koku yayacak ve bu etrafınızda bulunan insanları rahatsız edecektir. Küçük bir duş, koltuk altı roll-on ya da deodorantları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız alet ve makineleri terli bırakmak da hijyen açısından hoş olmayan bir durum olduğu için mümkün olduğunca kullandığınız aletleri bir havlu yardımıyla kurulayarak yerine bırakmalısınız.

4 . Aynalar

Herkes ayna önünde çalışmayı sever ancak bu durum çoğu zaman başkalarının çalışmalarını engelleyen bir davranıştır. Ağırlıklarla ayna önünde gösteriş yapmak yerine kendinize özel bir yer bularak ayna önünü işgal etmeyi kesebilirsiniz.

5 . Sohbet

Spor salonunda yapılmaması gereken şeylerden bir diğeri de insanları sohbete tutmaktır. Bulunduğunuz alana gelen herkesin belli bir egzersiz hedefi vardır ancak siz onları sohbete tutarsanız bu hem hoş karşılanmayacak hem de karşınızdaki kişinin spor saatinden yemiş olacaksınız. Eğer sohbet etmek istiyorsanız salonun kafeteryasını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir