Sperm Arttırıcı Yiyecekler

Çocuk yapmaya çalışan çiftlerin problemlerinden biridir sperm sayısının azlığı ve kalitesizliği. Ancak doğal beslenme alışkanlıkları ile sperm sayısını artırarak daha kaliteli olmasını sağlamak mümkün. Sağlıklı bir diyet , yaşam ve beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliklere ek olarak sperm sayısını artıran yiyecekler ile sperm sayısını doğal yoldan artırabilirsiniz.

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler

1 . Sarımsak

Geleneksel doğu kültürlerinde afrodizyak özelliği yönü ile sıkça tüketilen sarımsak, cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliği ile bilinir. Sarımsak içerisinde bulunan B6 vitamini ile selenyum sperm üretiminin artmasına yardımcı olurken, yine içerdiği allicin adlı madde cinsel organlara kan dolaşımının artmasını sağlar. Günde birkaç tane öğütülmüş ya da ezilmiş sarımsak tüketilebilir.

2 . Domates

Domates çok kaliteli bir antioksidandır aynı zamanda likopen içerir. İçerdiği likopen spermlerin yüzme kabiliyetini artırır. Ayrıca sperm yapı ve aktivitesini geliştirir.

3 . Nar

Yine güçlü bir antioksidan olan nar sperm için zararlı bir madde olan malondialdehitin azalmasını sağlar. Doğurganlığı artırır, kan dolaşımını iyileştirir.

4 . Ceviz

Ceviz omega 3 ve omega 6 açısından oldukça zengin bir besindir. Omega 3 spermlerin büyüklüğünü ve şeklini etkilediği gibi aynı zamanda hayatta kalma süresini de etkileyerek uzatır. Sperm hasarlarını tedavi eder.

5 . İstiridye

Çinko açısından son derece önemli bir besin olan istiridye, sperm kalitesini artıran yiyecekler arasında yer alır. Cinsel gücü ve isteği de artıran istiridyeyi düzenli olarak tükettiğinizde sperm sayınızı artırabilirsiniz.

6 . Kabak Çekirdeği

B, C, D, E ve K vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, niasin ve fosfor gibi mineraller açısından oldukça değerli bir besin olan kabak çekirdeği, çinko açısından da oldukça güçlüdür. İçerdiği bu çinko spermlerin gelişimini destekler, sperm sayısını artırır, testosteron üretiminde önemli bir rol oynar.

7 . Muz

Muz A , B1, C vitaminlerini içerdiği gibi aynı zamanda magnezyum, potasyum ve sperm kalitesini artırıcı özelliği bulunan bromelain adlı bir enzim içerir. Düzenli muz tüketmek içerdiği magnezyum sayesinde sperm verimliliğini artırır. Vücuda enerji verir, seks hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.