Sonbaharda Alerjiye Dikkat!

sonbahar alerjisiSonbahar yaz aylarından çıkılıp metabolizmanın yavaşladığı ve bağışıklık sisteminin zayıflayarak hastalıklara en sık maruz kalınan zamandır. Sonbaharın bir başka önemli özelliği ise tıpkı ilkbahar aylarında olduğu gibi alerjilere karşı da oldukça yatkın bir zaman dilimi olmasıdır. Bu aylarda alerjik astım bronşit veya alerjik rinit rahatsızlığı olan kişilerin kendine çok daha dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin alerjisi olan bir çocuğun bir de üzerine viral bir hastalık kapması işin içerisinden çıkılmaz bir hal alıyor. Elbette çocuğun hem alerji hem de hastalıktan dolayı iyileşmesi çok uzun sürüyor. Bu iki önemli sorun kısa sürede sinüzite yol açıyor. Sinüzite yakalandıktan sonra da hastalık belirtileri zaman zaman şiddetli olmakla beraber 10 gün sürebiliyor. Tabi bir de işin astım bakımından sorun yaratması durumu var ki, asıl tehlikeli olan da bu.

Sonbaharda Görülen Alerjiler

Öncelikle polene karşı alerji yalnızca ilkbaharda olur algısını kırmak gerekiyor. Çünkü birçok bitki neredeyse tüm yıl boyunca polen saçabiliyor. Yine sonbahar da polen bakımından zengin zamanlar olarak görülüyor. Bunun dışında bir başka görülen alerji ise sonbaharla birlikte çevremizde sıkça gördüğümüz kuru, çürümüş yapraklar üzerinde görülen bir çeşit küf mantarı olarak biliniyor. Yağmurlarla birlikte bu küf mantarı atmosferde artarak alerjiye neden olabiliyor. Ama tehlike yalnızca dışarıda değil. Sonbahar ayları evlerde bulunan akar adı verilen küçük canlıların da üreme zamanı. Özellikle halılarda bulunan akarlar ev tozuna karşı alerjisi olan kişilerde alerjiyi tetikleyebiliyor.

Sonbahar Alerjisine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

sonbahar alerjisi

  • Öncelikle alerjisinin olduğunu bilne kişilerin alerji sezonu başlamadan önce halihazırda var olan uzmanlarına giderek alerji ilaçları kullanıp kullanmamakla ilgili danışması gerekir. Çünkü alerjik astım veya alerjik nezleyi başlamadan ilaçlarla durdurmak önemlidir.
  • Bunun dışında enfeksiyonlardan korunmak adına grip aşısı tavsiye edilir. Hastalıkla birlikte alerji sinüzite dönüştüğü için grip aşısı olarak hastalığa yakalanma riski en aza indirilmelidir.
  • Elbette metabolizmanın yavaşladığı bu günlerde beslenmeye dikkat etmek de bir başka önemli konudur. Özellikle çocukların abur cuburdan uzak durması ve yerine bol meyve ve sebze tüketmesi sağlanmalıdır. Beraberinde D vitamini, probiyotik takviyesi de yapılabilir. Ayrıca, haftada en az 2 defa balık yemek gerekir.
  • Ormanlık alanlardan uzak durmak küfe karşı alerjiyi önlediği gibi, evde tozlara karşı da sıkı bir önlem alınmalıdır. Özellikle halıların sonbahar döneminde özenle yıkanması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir