Sonbahar Detoksu Nasıl Yapılır?

DetoxYaz zamanları biraz hoyratça kullandığımız ve güneşin etkilerine maruz bıraktığımız bedeninizi kışa hazırlamanız gerekiyor. Öncelikle adı üstünde bu bir “detoks”, yani asla zayıflamak için uygulanan bir program değil. Sonbahar detoksunun amacı vücuttan toksinleri atmak, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle vücudun direnç kazanmasını sağlamaktır.

Sonbahar detoksunun yapılma amacı, yaz bitip soğuk günlere geçişte otomatikman metabolizma hızının düşmesi ve ister istemez vücudun dışarıdan gelebilecek viral saldırılara açık olmasıdır. Sonbahar detoksu sayesinde güçlenen beden hastalıklara karşı daha dirençli bir hale kavuşuyor. Tabi kanın temizlenmesi ve kilo kontrolü de cabası!

Sonbahar Detoksu Kilo Verdirmez

detoks nasıl yapılırBu detoks programı öyle çok uzun süre yapılmaz. Toplam 3 gün boyunca uyulması yeterlidir. Bu üç günün sonunda tartıda kilo bakımından eksiklik görülse de, aslında bu yakılan yağdan değil kaybedilen sudan ibarettir. Kilo vermek için bambaşka ve sağlıklı bir yağ yakım diyetinin uygulanması, üstüne de mutlaka spor yapılması şarttır.

Sonbahar detoksunda ağırlıklı olarak meyve sebze tüketilirken, yüksek oranda lifli yiyeceklerden yemek amaçlanır. Bu detoks sırasında et ve süt ürünlerini, tatlıları ve asitli içecekleri tamamen menüden çıkarmak gerekiyor. Stresten uzak geçirilecek 3 günün ardından boşalmış bir bağırsak ve şişkin olmayan bir karın sayesinde arınmış bir bedenle tanışmış olursunuz.

3 günlük Sonbahar Detoksu

1.GÜN: Sabah kalkar kalkmaz 1 bardak ılık limon suyu içilir. Kahvaltı sırasında 4 yemek kaşığı haşlanmış buğday, 1 kase yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal karıştırılarak yenir. Öğlene doğru 1 bardak ıhlamur çayı içilir ve 1 adet elma yenir. Öğle vakti ise Lahana çorbası içilir. İkindi vakti bir adet armut yenirken, akşam yemeğinde 1 kase mercimek çorbası, 1 porsiyon mevsim salatası tercih edilir. Geceye doğru ise 1 adet kivi ve 5-6 tane üzüm yenir.

2.GÜN: Sabah uyanır uyanmaz yine 1 bardak ılık limon suyu içilir. Kahvaltıdaki menü 1 bardak kefirden ve 2 tane salatalıktan oluşur. Öğleye doğru elma veya armut kompostosu tercih edilir. Öğle vaktinde haşlanmış semizotu ve 1 kase yağsız yoğurt yenir. İkindi zamanı yine elma veya armut kompostosu tüketilir. Akşam yemeği menüsü soğanlı, sarımsaklı taze fasulye, brokoli veya ıspanak tercihlerinden biridir. Gece vakti elma ya da armut kompostosu içilerek uyunur.

3.GÜN: Güne 1 bardak ılık limon suyu ile başlanır. Kahvaltıda süt, muz, kuru üzüm ve cevizden oluşan bir menü vardır. Öğlene doğru 1 dilim kavun yenir ve öğlen vakti de zeytinyağlı barbunya tercih edilir. İkindi de 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu yeterli olacaktır. Akşam menüsünü tarhana çorbası ve 1 kase yoğurt oluşturur. Gece 1 bardak ılık süt, muz ve ceviz yenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir