Şok Diyet Yapmak Neden Sağlıksız?

Birçok defa televizyonlarda, dergilerde ya da internette ayda 10 – 15 kilo verdiren diyetlerden mutlaka görmüşsünüzdür. Çoğu zaman bu diyetleri imrenip denemişsinizdir de. Peki hiç düşündünüz mü, bu diyetleri yapmak ne kadar sağlıklı?

şok diyetlerin zararlarıŞok diyet adı verilen ve günlük alınması gereken enerji miktarının çok fazla altında kalori alımı şeklinde gerçekleşen diyetler uzun dönem kilo verdirmekten uzak ve oldukça sağlıksızdır. Bu tür diyetlerin tek yaptığı şey alınan kalorinin azaltılmasıdır. Bu diyetleri uygulamak, uygulayan kişi için adeta bir işkenceye dönüşür. Sonuç ise yüksek bir olasılıkla hüsrandır.  Kilo verme işinin mutlaka sağlıklı bir şekilde ve sabırla yapılması gerektiğini unutmayın. Kilo vermek için kalori azaltımına gitmek ciddi sorunlara yol açabilir. Kilo vermek kalori azaltmak değil, yağ yakmaktır.

Şok Diyet Nasıl Çalışır?

Şok diyet denilen bu diyette günlük alınan kalori miktarı azaltıldığı zaman vücut bunu tolere etmek için karaciğerde glikojene dönüşen glikoz depolarını kullanmaya başlar. İşte sorun da tam olarak burada başlar. Çünkü 1 birim glikojeni glikoza çevirmek için 3 birim su kaybedilmesi gerekir. Yani şok diyete devam edildikçe vücutta su kaybı yaşanmaya devam eder. İşte bu diyete başlandığında hızlı kilo verilmiş gibi gözükmenin nedeni de budur; su kaybı. Yağlar yerli yerindedir. Yani su kaybederek kilo verilemeyeceği açıktır. Bu diyet sona erip normal beslenmeye geçildiğinde, verilmiş gibi gözüken kilolar hızla geri alınır ve hatta fazlasıyla tanışılır. Dediğimiz gibi, kilo vermek yalnızca yağ yakarak gerçekleşir.

Şok Diyetin Zararları Nelerdir?

şok diyetlerin zararları

  • Karaciğerdeki glikojen depoları azalır. Normal beslenmeye dönüldüğünde karaciğer bu depoları doldurmak için normalde fazla çalışır ve bunu kaldıramayabilir.
  • Karaciğer yağlanmasına yol açabilir.
  • Günlük alınan kaloriyi yarıya düşürmek metabolizma hızının da bu derecede azalmasına neden olur. Bu da dinlenme halinde yakılan kalorinin de otomatik olarak azalmasına yol açar. Bundan sonra kilo verebilmek için yalnızca az kalori almak zorunda kalınıldığı bir kısır döngüye düşülür.
  • Şok diyet sonrasında dönülen normal beslenme süreci, yavaşlayan metabolizma yüzünden daha fazla kilo aldırır.
  • Şok diyetin sık sık yapılması dokuların büyümesine ve küçülmesine neden olur. Doku tahribatı kaçınılmazdır.

Bir çok farklı sebepten dolayı şok diyetleri uygulamadan önce vücudunuza verebileceğiniz zararları mutlaka çok iyi düşünün ya da kesinlikle öncesinde doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir