Soğuk Su İle Duş Almanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Kiminiz sıcak ve ılık bir duşa alışık olduğunuzdan dolayı soğuk su lafını duyduktan sonra biraz irkilmiş olabilir. Ancak soğuk su ile duş almanın sıcak suya oranla sağlık ve cilt açısından yararlarını uzmanlar kanıtlamış durumda.

İşte Soğuk Su İle Duş Almanın Sağladığı Faydalar :

soğuk suyla duş almanın faydaları1 . Dolaşım Sistemini Kuvvetlendirir

Soğuk su ile cildiniz temas ettiğinde, hayati organlarınıza giden kan akımı hızlanır ve kalbiniz daha iyi çalışmaya başlar. Böylece vücuttaki toksinlerin de atılması sağlanır. Ayrıca düzenli olarak soğuk duş alanlarda grip, nezle ve bazı kanser türlerinin de çok az rastlandığı görülüyor.

2 . Vücut Isınızı Düzenler

Eğer çok fazla terliyor ve ellerinizin, ayaklarınızın soğuk olmasından şikayet ediyorsanız soğuk bir duş size iyi gelebilir.

3 .Stresin ve Depresyonun Azalmasına Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalara göre soğuk duşun stres düzeyini düşürdüğü, keyfi artırmaya yardımcı olduğu ve antidepresan etkisi yarattığı kanıtlanmıştır.

soğuk suyla duş almanın faydaları4 . Cildin ve Saçın Sağlıklı Olmasını Sağlar

Saçlarda ve ciltte bulunan sebum tabakası sıcak su ile ortadan kalkar ve böylece cildin ve saçların kurumasına ortam hazırlanmış olur. Ancak soğuk su saçı daha parlak ve cildi daha sağlıklı yapar ayrıca soğuk su ile akne ve sivilce oluşumu da yüksek miktarda azalır.

5 . Enerjiyi Arttırır

Güne uyanmakta zorluk çekiyorsanız ve yataktan kalkmanıza rağmen saatlerce kendinize gelmekte zorlanıyorsanız uyandıktan sonra sıcak duş yerine soğuk duşa girmenizde fayda var. Çünkü soğuk duşun verdiği şok etkisi ile uykunuzdan ayılacak ve daha enerjik bir şekilde güne başlayacaksınız.

6 . Doğurganlığı Arttırır

Sıcak suyun erkeklerde sperm sayısını azalttığı bilinmektedir. O yüzden sıcak su yerine soğuk su ile her gün duş almak üreme sistemine büyük yarar sağlayacaktır.

Peki soğuk duşu nasıl almalı?

Eğer alışmanız çok zor olursa, bazı uzmanlar suyun sıcaklığını yavaş yavaş azaltarak bunun yapılabileceğini önermekte. Ama direkt olarak soğuk suya girmeyi planlıyorsanız önce ayak ve bacaklarınızdan başlamalısınız. Ayaklarınız suya alıştıktan sonra elleriniz ve kollarınızı daha sonra göğüs bölgenizi ve son olarak sırtınızı suya sokabilirsiniz. Böylece daha kolay bir duş almış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir