Sivilcelere İyi Gelen Yiyecekler

Sivilceler birçok insanın belası. Stres, cildin yağlanması, fast-food, şekerli ve tuzlu yiyecekler gibi besinlerden oluşabilen sivilceleri maskeler, kremler ile geçirebilmeniz mümkün. Ancak daha doğal bir yönte arayışındaysanız tüketeceğiniz bazı yiyecekler ile sivilcelerinizi azaltabilir ya da tamamen geçirebilirsiniz. İşte sivilcelere iyi gelen yiyecekler.

Sivilcelere İyi Gelen Yiyecekler

1 . Meyve ve Sebzeler

A vitamini cildin kendini koruyup yenilemesi için oldukça önemli bir vitamindir. A vitamini kaynakları ile akne tedavisi desteklenebilir. A vitamininin cildi koruyucu etkisi dışında antioksidan özelliği ciltteki toksinlerin ve zararlı atıkların ciltten atılmasına da yardımcı olur. A vitaminini ; kavun, ıspanak, havuç, lahana, maydanoz, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, karpuz, bezelye gibi yiyeceklerden alabilirsiniz.

2 . Tam Tahıllı Gıdalar

Lif, sağlıklı vitamin ve mineraller içeren tam tahıllı besinler aynı zamanda cilt sağlığı için de önemlidir. Yulaf, arpa, esmer pirinç gibi tam tahıllı gıdaları tüketerek hormon dalgalanması sebebi ile oluşan sivilcelerin geçmesini sağlayabilirsiniz.

3 . Yağlar

Aşırı yağ tüketimi cildi daha fazla yağlandırıp, sivilce oluşumunu artırabilir ancak sağlıklı yağlar cildin destekleyicisi de olabilir. Örneğin margarin ve tereyağı gibi yağlar yerine keten tohumu yağı, badem yağı, fındık yağı tüketerek cilt sağlığını koruyabilir ve sivilcelenmeyi azaltabilirsiniz.

4 . Balık

Protein, çinko ve omega-3 kaynağı balıklar sivilcelerin hafiflemesine yardımcı olur. Alabalık, ton balığı, somon gibi balıklar ile cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.