Sivilcelere İyi Gelen 9 Yiyecek

Sağlıklı, sivilce ve aknesiz, lekesiz bir cilde sahip olmak bir çok insanın hayali. Yediğimiz besinler cilt sağlığımızda önemli bir rol oynuyor. Bazı yiyecekler ciltteki yağlanmaları artırıp sivilce oluşumunu hızlandırdığı gibi bazı yiyecekler ise sivilceleri iyileştirerek cilde iyi geliyor.

Sivilcelere iyi gelen yiyecekler

sivilceye-iyi-gelen-yiyecekler1 . Tam Tahıllı Gıdalar

Beyaz undan yapılmış yiyeceklere göre, tam tahıllı un içeren yiyecekler daha fazla lif vitamin ve mineral içerir. Ayrıca tam tahıllı gıdalar kan şekeri dalgalanmalarını önleyerek hormonların dengelenmesini sağlar. Sivilceye neden olan hormon dalgalanmaları ortadan kalkınca sivilcelerde de azalma görülür.

 

2 . Avokado

E ve C vitamini kaynağı avokado, cildi besler, rahatlatır ve korur. İçerdiği omega 3 ise ciltteki kötü etkenler ile savaşarak sivilce oluşumunu azaltır.

3 . Domates

Domates antioksidan görevi görerek cildin korunmasına, daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kuru ciltleri nemlendirir, ayrıca kırışıklıkların giderilmesine yardım eder.

sivilceye-iyi-gelen-yiyecekler4 . Yeşil Çay

Cildin daha dayanıklı ve elastik olmasını sağlar. Serbest radikallere karşı koruma görevi üstlenerek yaşlanma belirtilerini geciktirir, cildi yeniler, besler kötü etkenlere karşı korur.

5 . Ceviz

İçerdiği omega 3 ve bakır sayesinde cildin elastikliğini arttırır, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Cilt rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği vardır.

6 . Nar

Nar da güçlü bir antioksidan olarak cildi korur besler. Bir çok kozmetik ürününde de kullanılan nar sivilceye iyi gelen yiyeceklerdendir.

sivilceye-iyi-gelen-yiyecekler7 . Orman Meyveleri

Böğürtlen, çilek, ahududu, yaban mersini gibi antioksidan orman meyveleri vücutta serbest radikallerin oluşumunu önler, cildin daha genç ve sağlıklı kalmasını sağlarlar.

8 . Havuç

İçerisinde A vitamini içeren havuç göz sağlığına olduğu gibi cilt sağlığına da oldukça faydalıdır. Cildi korur, temizler, sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

9 . Sarımsak

Serbest radikallerle savaşan fitronutrientlerin ve kükürtün bulunduğu sarımsak, cilde iyi gelir, besler ve yeniler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir