Şişkinliğe İyi Gelen Şeyler

Gün içerisinde bedenimizde bizi en çok rahatsız eden şeylerden biri yemek sonrası şişkinlikleri. Bazen hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan yaşanan şişkinlikler sizi huzursuz etmekle kalmaz günlük hayatınızı da olumsuz bir şekilde tamamlamanıza sebep olur. Peki şişkinliğe karşı ne yapmak gerekir? Nasıl beslenirseniz ya da nelere özen gösterirseniz şişkinliğe engel olabilirsiniz?

Şişkinliğe İyi Gelen Şeyler

siskinlige-ne-iyi-gelir1 . Probiyotik Tüketin

Probiyotikli yiyecek tüketimi şişkinliği önleyen şeylerin başında geliyor. Gün içinde probiyotik tüketiminize dikkat ederek sindirim sisteminizin hızlanmasına ve bağırsak hareketlerinizin artmasına yardımcı olabilirsiniz. Düzenli olarak probiyotik içeren yiyecekler tükettiğinizde mide ve bağırsak rahatsızlıklarınız da son bulacaktır. Bknz : Probiyotik içeren yiyecekler

2 . Pişmiş Tüketin

Çiğ tüketim her zaman daha sağlıklı olsa da eğer mide şişkinliklerini önlemek istiyorsanız yiyeceklerinizi pişirerek tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Sebzeleri pişirerek tüketmek sindirim hareketlerinizi artırabilirsiniz.

3 . Gazlı Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durun

Şişkinlik hissettiğinizde gazlı içeceklere başvurmak yerine su içmeniz şişkinliği azaltmada daha fazla yardımcı olacaktır. Ayrıca her gün düzenli olarak su tüketmek olası şişkinliklerin de önüne geçeceğinden su tüketimine önem verilmelidir.

siskinlige-ne-iyi-gelir4 . Yavaş Tüketin

Hızlı ve acele yemek, az çiğnemek hatta çiğnemeden yutmak şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olur. Bu yüzden yemeklerde yavaş, sakin ve uzun uzun çiğneyerek tüketin.

5 . Kızarmış Yiyecekler Tüketmeyin

Eğer sık sık şişkinlik yaşayan bir bünyeniz varsa kızartma yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Kızartma yiyeceklerin sindirilmesi çok uzun sürer ve bu sindirilme süresi boyunca size zor dakikalar yaşatabilirler. Ayrıca kızartılmış yiyecekler yüksek oranda yağ ve sodyum içerdiği için ekstra kilo almanıza da yol açacaktır.

6 . Bitki Çayı İçin

Nane, sinameki, yeşil çay gibi sindirim sistemini canlandıran bitki çaylarını tüketmek şişkinliğinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yemeklerden sonra bir bardak bitki çayı içerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

7 . Lif Tüketimini Sınırlayın

Lif tüketimi faydalı olduğu kadar çok fazla tüketildiğinde de karın bölgesinde şişkinliğe yol açabilir. Bu yüzden lifli gıda tüketimi yaparken makul oranda yapmaya dikkat edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir