Şişkinliğe İyi Gelen 8 Bitki

Tüketilen yiyeceklerden ya da kimi zaman stresten karın bölgesinde biriken yoğun gaz ile şişkinlik hissi oluşabilir. Karın bölgesinde rahatsızlık ve huzursuzluk hisse vererek günlük yaşam kalitesini düşüren şişkinlik için bazı bitkilerden destek alarak şişkinliğinizi azaltabilirsiniz. İşte şişkinliği gideren bitkiler.

Şişkinliği İyi Gelen Bitkiler

1 . Zencefil

Özellikle taze zencefil mide bulantısına ve şişkinliğe iyi gelir. Antienflamatuvar etkisi göstererek mideyi rahatlatan zencefili yemeklerden sonra tüketebilir, çayını içerek rahatlayabilirsiniz.

2 . Rezene

Rezene, sindirim sisteminde yer alan kasları yumuşatarak şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Gazın midede sıkışıp kalmasını önler. Şişkinlik hissettiğinizde çayını tüketebilir ya da yemeklerinizi pişirirken ya da salatanızın içerisine bir miktar rezene serpebilirsiniz.

3 . Tarçın

Tarçın sindirim hareketlerini destekler ve bağırsak florasını düzenler. Bu da şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Yemeklerden sonra bir fincan tarçın çayı içerek şişkinliği giderebilirsiniz.

4 . Berryler

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan goji berry , hawthorn berry gibi bitkiler şişkinliği önleyerek midenizi rahatlatır. Akşam yemeklerinden sonra 1 fincan berry çayı tüketerek rahatlayabilirsiniz.

5 . Papatya

Mide kaslarını gevşeterek şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Hazımsızlığa iyi gelir, gaz sıkıntısını ortadan kaldırır. Gün içinde 1 fincan olacak şekilde yemeklerden sonra  tüketebilirsiniz.

6 . Biberiye

Biberiye şişkinliği gideren bitkilerden bir diğeri. Sindirimi kolaylaştırarak gaz şikayetini ortadan kaldırır. Sıcak su içerisine koyarak içebilir ya da patates ve et yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

7 . Nane 

Bağırsakları rahatlatır, karın kaslarını gevşeterek şişkinliğin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Mide bulantılarına, karın ağrılarına ve kronik kabızlığa iyi gelir. Yemeklerden sonra 1 fincan çay olarak tüketilebilir ya da yemeklere ilave edilebilir.

8 . Melisa 

Genelde uykusuzluk problemine olan etkisi ile bilinen melisa çayı ayrıca mideyi rahatlatması ile birlikte oldukça faydalı bir bitkidir. Sindirimi destekler, mide kramplarını engeller, gaz şikayetini azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir