Sırt Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Çok yaygın bir rahatsızlık türü olan sırt ağrısı; kas incinmesi, duruş bozuklukları, yorgunluk, ağır kaldırma, klimaya maruz kalma gibi farklı sebeplerden meydana gelebilir. Yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren sırt ağrıları kimi zaman basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi kimi zaman kalp hastalıkları gibi ciddi bir sağlık sorunu sebebi ile de meydana gelebilir.

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Omurganın iki yanında bulunan kasların gerilmesi ile meydana gelen sırt ağrısına genel olarak stres neden olur. Sinirlerin yoğun şekilde baskı altında kalması sonucu normalde C harfine benzeyen boyun omurgası düzleşerek sinir çıkışlarının daralmasına yol açar. Bu da sırtta baskı yaratarak ağrı oluşumuna sebep olur.

Stres dışında kalp, akciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları da sırt ağrılarına yol açabilir. Ayrıca boyun fıtığı, boyun ve sırt bölgesinde meydana gelen kireçlenmeler, skolyoz, kadınlarda fibromiyalji ve osteoporoz da sırt ağrısına sebep olur.

Sırt Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Sırt ağrısına ne iyi gelir sorusunun farklı cevapları vardır. Aşağıda yer alan yöntemleri deneyerek sırt ağrılarınızı azaltabilir, hafif şiddetli ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Ancak uzun süren ve şiddeti yüksek olan sırt ağrılarında mutlaka uzman bir doktora başvurulması önemlidir.

  • Sırt ağrınıza sebep olan şeylerden biri fazla kilolarınız olabilir. Zayıflayıp ideal kilonuza ulaşarak sırt ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
  • Sırt ağrılarını azaltmada en etkili yollardan biri egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz yapmak sırt , boyun ve kol kaslarının gelişerek güçlenmesine yardımcı olur. Bu da uzun vadede sırt ağrılarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bknz : Sırt ağrısı için egzersizler
  • Dik yürümemek, kambur durmak ya da oturmak sırt ağrısı sebepleri arasındadır. Duruş bozukluklarını düzenlemek, daha dik ve düzgün yürüyüp oturmak sırt ağrılarını geçirecek ya da hafifletecektir.
  • Rahatsız ve kalitesiz yataklar sırt ağrılarına yol açar. Kilonuz ile uyumlu sertlikte olan, ortopedik bir yatak ağrılarınızı rahatlatacaktır.
  • Kadınlarda göğüs destekleyen sütyenler kullanmak ağrıların azalmasına yardımcı olur.
  • Ağır eşyalar, ağır sıt ve kol çantası kullanmak ağrı yapacağı için bu tip ağır eşyalardan uzak durmak gereklidir.
  • Doktor kontrolünde D vitamini kullanımı sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.