Sigarayı Bıraktıktan Sonra Spor

Sigara içen herkesin hayattaki en büyük hayali sigarayı bırakmak. Bu bağımlılığı bırakmak içen herkes için oldukça zor bunu kabul ediyoruz ama yapılamayacak kadar büyük bir zorluk değil. Nikotin bağımlılığı her ne kadar bırakmayı zorlaştırsa da gerçek bir irade ve sabır ile bırakanların sayısı da oldukça yüksek.

sigarayi-biraktiktan-sonra-sporÖzellikle sigaranın vücuda verdiği zararları görüp bunları kabul ettikten sonra sigaranın büyük bir düşman olduğu düşünmek sigarayı bırakmayı kolaylaştıran yollardan biri. Ancak bu yazıdaki konumuz sigaranın spor yapma konusunda da engelleyici olması. Sigara egzersiz dayanıklılığını düşürerek spor yapmayı da bir bakıma zorlaştırıyor. Kan basıncını yükseltiyor, nefes darlığı yaşatıyor, akciğerlerin oksijen kapasitesini düşürüyor. Bu yüzden sigara içerken etkin bir şekilde spor yapabilmek oldukça güç.

Peki sigarayı bıraktıktan sonra ne kadar süre sonra spor yapılabilir? Bunun için belirli bir süre yok. Sigarayı bıraktıktan belirli bir süre sonra vücudunuz da normal seyrine dönüş yapacaktır. Başlangıçta hala spor yaparken sigara içerken yaşadığınız sorunları yaşamanız doğal, ancak zaman geçtikçe bu kötü etkiler de yavaş yavaş azalarak sağlıklı bir bireyin tepkilerine dönüşecektir. Nefes darlığınız azalıp ciğerleriniz kapasitesi arttıkça daha rahat ve daha etkin bir şekilde spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey sigaraya geri dönmemek ve sağlıklı bir hayatı tercih etmek. Eğer tekrar sigara içmemeyi başarır ve düzenli olarak spor yaparsanız kısa sürede kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir