Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neden Kilo Alınır?

Sigarayı bırakan kişilerin en fazla yakındıkları konulardan biri, bıraktıktan sonra alınan kilolardır. Birçok insan sigara bırakma aşamasında ekstradan kilo aldığını fark ederek kötü alışkanlığına geri döner, birçok insan da sırf kilo alma korkusundan dolayı sigarayı bırakmaya girişemez. Peki sigara bırakıldıktan sonra neden kilo alınır?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neden Kilo Alınır?

Öncelikle bilinmelidir ki sigarayı bırakmak kilo almaya yol açmaz. Toplumda ” sigarayı bırakmak kilo aldırır.” inancı yaygın olsa da durum bu şekilde değildir.

1 . Metabolizma Yavaşlar

Sigaranın etken maddesi nikotindir. Nikotin vücudun metabolik hızını artırır. Sigara bırakıldığında  otomatik olarak metabolik hız da yavaşlayarak aslında normalde olması gereken seviyeye gelmeye başlar. Bu süreç bünyenin yapısına göre birkaç hafta ya da birkaç ay sürebilir ancak süreç bittiğinde vücut normal metabolik hızına dönmüş olur.

2 . Duyu Değişiklikleri

Sigara içilmediğinde besinlerin tat ve kokuları daha farklı gelmeye başlar. Bunun sebebi sigarada bulunan nikotinin; dopamin, norepinefrin ve serotonin seviyelerini artırmasıdır. Sigarayı bırakmakla birlikte tat ve koku alma duyusu aktifleşerek beraberinde iştah artışını getirir. Sigaranın bırakıldığı süreçte serotonin seviyesi de düştüğü için özellikle yağlı ve tatlı besinlere eğilim artar. Ancak yine belirli bir süre sonra tüm seviyelere normale döndüğünde bu durum da sağlıklı seviyesine ulaşacaktır.

3 . Enerji Dengesizliği

Nikotin uyku halinde de harcanan enerji miktarını azaltan bir maddedir. Sigara bırakıldığında kişi hareketsiz bir yaşam sürdürürse yağ alımı ile yağ yakımı arasındaki denge bozulacağı için otomatikman kilo alınır. Bu yüzden sigara bırakıldıktan sonra kişinin kilo kontrolü uygulaması, günlük hareket miktarını artırması gerekir.

4 . Alışkanlık

Sigara büyük bir bağımlılıktır, ağızda ya da elde sürekli bir şey bulundurma alışkanlığı sigarayı bıraktıktan sonra bir süre daha devam edebilir. Bu alışkanlık, sigara ile dolmayınca yerini abur cubur gibi besinlere bırakarak kilo alımına yol açar.