Selülite İyi Gelen Yiyecekler

Selülit özellikle kadınların korkulu belası. Cilt altında yağ birikimi ile oluşan selülit, hemen hemen her kadında görülen bir problem. Ana sebebi genler olduğu ileri sürülen selülitin oluşumunu etkileyen diğer etkenler ise hormonlar ve toksinler. Portakal kabuğu görünümlü bu oluşumu malesef yok etmek mümkün değil ancak kötüye gitmesini ya da artmasını önlemek mümkün. Özellikle tüketeceğiniz bazı özel yiyecekler ile selülit oluşumunun ileri seviyeye gelmesini engelleyebilirsiniz.

Selülite İyi Gelen Yiyecekler

1 . Brokoli 

Düzenli olarak haftada en az 3 -4 kez haşlanmış brokoli tüketmek selülit oluşumlarının artmasını önler. İçerdiği alfa lipoik asit sayesinde kollajen liflerinin sertleşmesini engelleyerek ciltte oluşan selülit görünümünü azaltır. Brokoli ayrıca kalp, vücut ve cilt sağlığı için de oldukça faydalı bir besindir.

 

2 . Domates

Domatese kırmızı rengini veren bir antioksidan olan likopen maddesi aynı zamanda kan dolaşımını canlandıran çok önemli bir maddedir. C ve E vitaminleri açısından da zengin olan domates, cildin sıkılığını korumasını sağlar, kolajen üretimini destekleyerek selülitlere iyi gelir.

 

3 . Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücutta doğal detoks etkisi yaratan besinlerden biridir. Vücuttaki ve özellikle bağırsaklardaki zararlı bakteri ve toksinlerin atılmasını sağlayan sirke, aynı zamanda karın ve kalça bölgesinde oluşan su tutulmalarına da iyi gelir. Tüm bu süreçler, selülitli görünümlerin de azalmasına yardımcıdır.

4. Muz 

Çok güçlü bir enerji kaynağı olan muz, aynı zamanda çinko ve potasyum kaynağıdır. İçerdiği potasyum kan akışını hızlandırarak selülite iyi gelir.

5 . Salatalık

Vücudun su tutması selülit oluşumunu artıran etkenlerden biridir.  Salatalık ise idrar söktürücü özelliği ile hem ödemi atmayı sağlar, hem de vücudun fazla sudan kurtulmasını sağlar. Ayrıca vücudun toksinlerden arınması için yardımcıdır.