Sebze Tüketmek İçin 4 Sebep

Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam, daha kaliteli bir hayat için sebze ağırlıklı beslenmek şart. Özellikle son yıllarda artan fast food ve işlenmiş gıda tüketimi sağlıklı yaşamı sekteye uğratırken, bir çok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Peki sağlıklı beslenmede sebzelerin yerini hayatımız için bu denli önemli kılan sebepler neler?

Neden Sebze Yemeliyiz?

saglikli-beslenmenin-onemi1 . Sebzeler Düşük Kalorilidir

Sebzeler bir çok gıdaya göre oldukça düşük kaloriye sahiptir. Sadece sebze ağırlıklı beslenseniz ve doyana kadar yeseniz bile kalori miktarı diğer yüksek kalorili gıdalara göre düşük kalır. Sebze ağırlıklı beslenerek mevcut kilonuzu koruyabilir yada ideal kilonuza rahatça ulaşabilirsinizç

2 . Sindirim Sistemini Düzenler

Sebzelerin bir çoğu sindirim sistemini destekleyicidir. İçerdikleri lif bağırsak hareketlerini hızlandırır, kabızlık ya da ishal gibi durumların önüne geçer. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması kilo kontrolü konusunda da oldukça önem taşır.

saglikli-beslenmenin-onemi3 . Sebzeler Tok Tutar

Lif oranı yüksek olan sebzeler diğer besinlere göre daha uzun süre tok tutarlar. Güne sebze içeren bir kahvaltı ile başlayıp öğle ve akşam yemeklerinizde sebze tükettiğinizde diğer günlere göre daha az acıktığınızı fark edebilirsiniz. Tokluk süresinin uzaması anlık açlık ve şeker krizlerinin de önüne geçerek, gün içinde ekstra kalori almanızı önler.

4 . İçerikleri Zengindir

Bir çok sebze antioksidan kaynağıdır. Vitamin ve mineral deposudur. Hamur işleri, kızarmış ürünler, fast foodlar ya da şekerli yiyecekleri tüketmek yerine sebze yemeyi tercih ederseniz hem yaşlanma belirtilerini geciktirirsiniz, hem kalbinizi korursunuz, kanser türlerine karşı koruma sağlarsınız. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bir çok rahatsızlıktan korunabilirsiniz. Sebze tüketerek kolesterolün de dengede kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir