Sağlıklı Yağ Yakımı

Aslında her şeyin temel başlangıcı obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Kısacası yapılması gereken en önemli konu fiziksel mana da yağ yakımıdır.

Yağ Yakımı, metabolik olarak esasen katabolik, yani yıkıcı bir eylemdir. Yağ yakımı esnasında düşen karbonhidrat seviyelerinin hızlı bir şekilde yeniden yerine konulabilmesi için hızlı karbonhidrat türlerinin kullanılması gerekmektedir.

sağlıklı yağ yakmak

Yağ yakımını hızlandıran probiotic bakteri içerikli yiyecekler yemeniz hem sağlık açısından hem de yağ yakımı konusunda sizi destekleyecektir. Doğal yoğurt, kefir, çiğ süt, turşu gibi probiyotik bakteri içeren besinleri ara öğünlerde tüketmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca zaman içinde daha çok kalori yakmak için fazla fazla aerobik antrenman yapmaya başladıkça, vücudunuz enerji elde etmek için kaslarınızı da kullanmaya başlayabilir. Sözde yağ yakım nabzında, yani maksimum kalp atım sayısının %50’sinde tüketilen enerjinin %60’ı yağdan, %40’ı ise glikojenden elde edilir. Egzersizin temposu arttıkça yağdan sağlanan enerjinin oranı azalır.

yağ-yakma

Zayıflamak kısa süreli bir periyot olmadığı için en iyi egzersizler, aslında nabzınızı kolay yükselten, sakatlık riski en az olan ve sürekli yapabilmeniz bakımından sevebileceğiniz egzersizlerdir yağ yakımı için. Sakatlık riski en az olan ve eklemlere en az zarar veren aerobik danslar, yürüyüş, bisiklet, eliptik, cardio wave gibi egzersizleri de tercih edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir