Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

Her zaman sağlıklı kilo vermenin yollarından bahsediyoruz ama bir de sağlıklı kilo almanın yolları var. Kilo almak da nereden çıktı, demeyin. Yetersiz beslenme, öğünler arasında uzun boşluklar, sağlıksız yemek seçimleri, fiziksel aktivitenin azlığı veya bir hastalık nedeniyle bazı insanlar olması gerektiğinden çok daha az kilo da olabiliyor. Kilo almak için aklınıza hemen tıka basa yemek yemek gelebilir ama adı üstünde, sağlıklı kilo almanın yollarından bahsediyoruz.

kilo almanın yolları

  • Yalnızca yemek yiyerek yağlanma ve karın büyümesine yol açarsınız. Egzersiz, kilo vermek için şart olduğu gibi kilo almak için de şarttır. Kilo alayım derken çirkin bir vücuda sahip olmayı kimse istemez. Egzersizlerden sonra karbonhidrat depolarınız tükeneceği için, mutlaka egzersiz sonrası karbonhidrat beslenmesi yapın. Belki biraz fazla bile yapabilirsiniz.
  • Yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir. Günlük protein, karbonhidrat ve yağ alımını mutlaka ideal düzeyde tutmanız gerekir. Yağlı bir vücut yerine, yerli yerinde hatta biraz da kaslı bir vücut için proteinleri asla ihmal etmeyin.
  • Çok fazla yemek yemek yerine kalorisi yüksek besinleri tüketmeye dikkat edin. Örneğin fındık, badem, kuru üzüm gibi yiyecekler çok az miktarlarda tüketilmesine rağmen yüksek enerji sağlarlar. Yine yumurta, peynir, tereyağı, ton balığı, kepekli ekmek gibi gıdalar da sağlıklı (proteinli) ve kalorilidir.

kilo almanın yolları

  • Yüksek enerji için asla abur cubura yönelmeyin, kilo alacağım derken sağlığınızdan olmayan. Bu tip yüksek yağ içeren zararlı yiyecekler birçok kalp ve damar probleminin hazırlayıcısı olurlar.
  • İştah kilo almanın anahtarı sayılabilir. Kendi iştahınızı kendiniz oluşturmanız gerekiyor. İştahsızsanız kilo almanızın ihtimali düşer. Pulbiber, kimyon veya nane iştah açıcı baharatlardandır. Bu baharatları tükeymeye gayret edin.
  • Sigara ve alkol iştah kapatan zararlı alışkanlıklardandır. Bu ikisinden uzak durarak iştahınızı açabilirsiniz.
  • Aşırı yağlı yemek tokluk hissinin devam etmesine neden olur. Yağlı yiyeceklerden uzak durun.

kilo almanın yolları

  • Yemeklerden hemen önce veya yemek sırasında su içiyorsanız bu sizde bir tokluk hissi yaratır. Su içmeyi bırakın. Bu asla su içmeyin anlamına gelmiyor. Su içme işini daha çok öğün aralarında yapın. Ayrıca, sudan daha fazla kalori içeren sağlıklı meyve suları tüketmeye çalışın. Kola tarzı içecekler fazla kalori içermelerine rağmen oldukça zararlı içeceklerdendir, uzak durun.
  • Yeme alışkanlığı önemlidir. Günde tek bir öğün yiyorsanız ya da düzensiz bir yeme programınız varsa, bunu öğün öğün yemek şeklinde yeniden düzenleyin.

Gördüğünüz gibi bazı sağlıklı yöntemlerle kilo almanın yolları kolay olabilir. Elbette kilo alma işi metabolizmadan metabolizmaya farklılık gösterir. İsteyen kişi kendine göre bir kilo alma programı oluşturabilir. Haftalık 0.5 kilodan fazlasının alınmaması önemlidir. Ayrıca; biraz sağlıksız yollar olsa da, düzensiz uyku, televizyon izlerken yemek yemek, sürekli aynı gıdalarla beslenmek, daima kremalı ve bol şekerli kahve içmek gibi eylemler de kilo aldırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir