Sağlıklı Görünümlü Sağlıksız Yiyecekler

Bazı yiyecekler bize oldukça sağlıklı görünür ve sağlıklı olduklarını düşündüğümüz için sık sık bu yiyecekleri tüketiriz. Ancak yediğimiz yiyecekleri incelediğimizde kimi besinlerin aslında sağlıklı olmadığını görüyoruz. Peki sağlıklı sandığımız yiyecekler neler, birlikte göz atalım.

  • Meyveli Yoğurtlar : Ara öğünlerde sık sık tüketilen ya da tatlı krizlerinde ” yoğurt yiyorum, sağlıklıdır ” diye tükettiğiniz hazır meyveli yoğurtlar şeker içerir ve haliyle şeker zararlıdır. Eğer meyveli yoğurttan vazgeçemeyenlerdenseniz kendi meyveli yoğurdunuzu  kendiniz kolayca hazırlayabilirsiniz.
  • Kurutulmuş Meyveler : Yine ara öğünlerde tüketilmek üzere alınan kurutulmuş meyveler de şeker içerir.
  • Salata Sosları : Hazır olarak satılan salata sosları da içerisinde şeker bulundurur. Marketten hazır salata sosu almak yerine evde kendiniz çeşitli baharatlardan, sirke ve limon birleşimi ile çeşitli soslar hazırlayabilirsiniz.
  • Soğuk Çaylar : Yine marketlerden sağlıklı diye alıp içtiğiniz soğuk çaylar şeker içerir ve oldukça zararlıdır. Eğer soğuk çay içmek istiyorsanız evde kendiniz farklı meyve, bitki ve çaylardan kendinize özel soğuk çay hazırlayabilirsiniz.
  • Salam, Sosis, Sucuk : Salam, sosis, sucuk gibi gıdaların yapımında deriler, kıkırdaklar, eklem yerleri, iblikler, gagalar, paçalar kullanılır. Ayrıca bu tarz ürünlerde mikrop üremesini engellemek adına Nitrit, Nitrat, MSG gibi kanserojen ve sinir sistemini çökerten maddeler kullanılır. Bu yüzden son derece zararlıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir