Sağlıklı Bir Yaşamın Kuralları

Sağlıklı beslenme, sağlıklı hayat, sağlıklı bir birey.. Yaşadığımız toplum ve koşullar çerçevesinde sağlıklı bir insan olarak hayatını sürdürebilmek malesef ki biraz güç. Ama tüm güçlüklere rağmen kendi imkanlarımız elverdiğince sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışmak çok da zor değil. Bazı kurallar çerçevesinde tüm olumsuzluk, stres ve sağlıksız yaşam koşullarına rağmen mutlu ve dinç bir birey olabilirsiniz.

İşte huzurlu bir hayat sürdürebilmeniz için uzmanlarca önerilen Sağlıklı Bir Yaşamın Kuralları :

1 . Güneş Işığı

Doğal şifa kaynağı güneşin nimetlerinden mutlaka yararlanın. Güneş ışığı D vitamini kaynağı olmasıyla birlikte vücuttaki bakteri ve mikropları öldürür. Tansiyonu düşürür. Yalnız güneş ışınları da her şeyde olduğu gibi aşırı dozda zararlıdır, bu yüzden bedenin ihtiyacı doğrultusunda almaya özen gösterin.

güneş ışığının faydaları

2. Kahvaltı

Kahvaltınızı mutlaka uyandıktan en geç 1 saat içerisinde yapın. Hafif ama zengin içerikler ile oluşan bir kahvaltı düzeniniz olsun. Kahvaltınızda sağladığı birçok fayda nedeniyle, kahveyi de eksik tutmayın.

3. Yürüyüş

Günlük koşturmacalarımız arasında yürüyüşe vakit ayırmak her ne kadar zor gibi dursada min 30 dakikalık bir yürüyüş sizi çok daha sağlıklı bir insan yapmaya yetecek. Sakin, gürültüsüz, temiz havada yapılan bir yürüyüş, sağlıklı bir yaşam için biçilmiş kaftan.

sağlıklı hayatın kuralları

4. Dinlenmek

Mümkün değil gibi görünüyor ama dinlenmek için vakit yaratın. Zihni ve bedeni yorgun bir insanın sağlıklı olması mümkün değil. Yoga yapın, meditasyon yapın zihninizi dinlendirin. Haftanın bir günü bile olsa dışarıya çıkın, sakin bir yere oturun ve hiçbir şey yapmayın. Dinlenmek sadece uyumak ya da yatmak değildir.

5 . Beslenme

Sağlıklı Bir Yaşamın Kurallarından biri de sağlıklı beslenmedir. Mutlaka sebze ve meyve ile beslenin, aşırı alkolden,rafine yiyeceklerden uzak durun. Mümkün olduğunca yemeklerinizi kendiniz yapın, fast food yiyecekleri beslenme listenizden çıkarın. Mutlaka tahıl ve baklagil tüketin, baharat ve kuru yemişlerini yemeklerinizde bolca kullanın.

sağlıklı-yaşam-için-kurallar

6 . Egzersiz

Egzersiz yapın. Vaktim yok demeyin, yazılarımızda ilettiğimiz evde yapılabilecek egzersiz çeşitlerinden size uyan mutlaka olacaktır. Evinizde kendinize bir köşe ayırın ve sadece 20 dakikanızı ayırın. Sağlıklı bir bedenin sağlıklı bir yaşamı nasıl tetiklediğiniz siz de göreceksiniz. Kısa sürelerle de olsa yapacağınız egzersizler dinç, canlı ve mutlu bir birey olmanızı sağlayacak ayrıca fiziksel olarak da dayanıklılığınızı artıracak.

7. Su

Su için, bol bol aklınıza geldikçe su için. Kabızlık, baş ağrısı, zayıflamak, toksinlerden arındırmak, gerginlik ve depresyonu önlemek, regl sancılarını önlemek, detoks etkisi yaratmak su içmenin faydalarından sadece bir kaçı. Sağlıklı bir yaşam için günde en az 6-8 bardak su için.

8. Olumlu Düşünce

Pozitif düşünün, ne kadar değerli olduğunuzu gün içerisinde kendinize sık sık söyleyin. Yaşamı, insanları sevin. Gün içerisinde işinizde, ilişkilerinizde yaşadığınız stres ve gerilimleri yaşadığınız andan itibaren geride bırakmaya çalışın. Gülümseyin. Olumlu düşüncenin hayatınızı nasıl yenileyeceğine ve değiştireceğine inanın ve ona göre yaşayın. Daha sağlıklı bir insan olacağınızdan şüpheniz olmasın.