Sağlıklı Bir Yaşam İçin 5 Öneri

saglikli-yasam-icin-oneriler1 . Kalsiyum Alın

Özellikle kadınların kas sağlığını desteklemesi için düzenli olarak kalsiyum alması önemli. Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebze ve meyveler ile yağlı tohumlardan günlük düzenli kalsiyum tüketimi gerçekleştirmek kilo vermeyi hızlandırır, kasları güçlendirir, kemikleri güçlendirir, sinir sistemini destekler.

2 . Demir Tüketimi

Demir insan vücudu açısından önemli minerallerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar, yorgunluğa karşı etkilidir. Sağlıklı bir yaşam için beslenme programına mutlaka kırmızı et, tavuk eti, yeşil ve kırmızı mercimek, kuru üzüm, badem , yeşil yapraklı sebzeler gibi demir içeren besinler eklenmelidir.

saglikli-yasam-icin-oneriler3 . Kafein Miktarı

Kahve güçlü bir antioksidandır. Gün içerisinde belirli oranda tüketilmesi sağlığı destekler ancak aşırı miktarda kafein tüketimi  kalsiyum kaybını da beraberinde getirir. Günde ortalama 3 fincandan fazla kahve tüketilmemesi sağlık açısından önemlidir.

4 . Kahvaltı

Güne mutlaka protein içerikli bir kahvaltı ile başlamak sağlıklı yaşamın altın kurallarından biri. İyi bir kahvaltı gün içinde şekerin düşmesini ve anlık açlık krizlerini önler. Tokluk süresini uzatarak ekstra kalori alımını engeller. Ayrıca güne zinde ve verimli başlamayı sağlar.

5 . Kompleks Karbonhidratlar

Gün içerisinde beslenme programına mutlaka bulgur, tam buğday makarna, esmer pirinç, yulaf unu, tam tahıllı ekmekler gibi kompleks karbonhidrat kaynakları eklenmelidir. Bu karbonhidratlar sindirimi desteklediği gibi tokluk süresini uzatarak uzun süre acıkmamayı ve ekstra kilo almamayı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir