Sağlıklı Bir Uyku İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Uyku problemi çağımızın hastalığı. Kimisi gece geç saatlere kadar bir türlü uykuya dalamazken kimisi de gece en az 3 4 kez uyanarak uyku kalitesini düşürüyor. Stesli iş hayatı, günün yorgunluğu, hayat okul çocuklar derken sağlıklı ve deliksiz bir uyku uyuyanların sayısı git gide azalıyor. Vücut ve ruh sağlığımız için oldukça önemli olan uyku doğru ve kaliteli bir şekilde gerçekleşmediğinde ise vücutta bir takım problemlere yol açabiliyor.  Ancak bu durumu pozitife çevirmek ve daha sağlıklı uyuyup daha sağlıklı uyanmak için bir kaç yöntem deneyebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

uyku-getirme-yontemleri1 . İçecek Alışkanlığınızı Değiştirin

Akşam yemeklerinden sonra kafeinli içecekleri kesinlikle tüketmeden, sizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacak içecekler içmeye başlayın. Örneğin papatya çayı zihni ve vücudu rahatlatıp uykunuzu getirirken, yeşil çay, melisa, rezene gibi çay çeşitleri de uyku getirici özelliği ile daha kolay uykuya dalmanızı sağlar.

2 . Esneme Hareketleri Yapın

Yatmadan önce sadece 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız esneme hareketleri kaslarınızın gevşemesini sağlar, vücudunuzu rahatlatır, zihninizi ve bedeninizi uykuya hazırlar.

3 . Kokuların Gücünden Yararlanın

Odanızda rahatlatıcı ve uykuyu getiren kokular bulundurun. Örneğin lavanta baş ağrılarını azaltır, zihni sakinleştirir. Kafur uyku getirici güce sahip oluşu ile kısa sürede uykuya dalmanızı sağlar.

4 . Teknolojiden Uzak Durun

Yatağa telefon ile girenlerdenseniz kaliteli bir uykuya elveda diyebilirsiniz. Yatmadan önce tüm teknolojik aletleri bir kenara bırakın ve mümkünse odanızda tutmayın. Eğer yattığınız gibi uykuya dalamıyorsanız bir kaç sayfa kitap okuyarak uykunuzun gelmesini kolaylaştırabilirsiniz.

5 . Uyku Öncesi Besinleri Tüketin

Muz, süt, süt ürünleri gibi besinler uykuyu getiren besinlerdendir. Yatmadan yarım saat önce bir kase yoğurt ya da bir adet muz tüketirseniz daha kolay uyumayı sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir