Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Sağlıklı beslenme son yıllarda herkesin diline yerleşen bir kavram haline geldi. Tüm hayatını sağlıklı ve daha uzun ömürlü geçirmek isteyenlerin daha dikkatli ve dengeli beslenmesine yardımcı olan sağlıklı beslenme programlarını uygulamak aslında sanıldığı kadar zor bir durum değil. Küçük püf noktaları ve biraz dikkat ile hayatınızın geri kalanını sağlıklı ve hastalıklardan uzak dinç bir vücut ile geçirebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

1 . Karbonhidratlar

Sağlıklı beslenme sürecinde makro besinler oldukça önemli. Bunlardan en önemlileri karbonhidratlar, protein ve yağ. Basit ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayrılan karbonhidratlar vücudun en önemli enerji kaynaklarından biridir. Özellikle kompleks karbonhidratlar lif oranlarının yüksek olması sebebi ile yavaş sindirililer ve kan şekerini bir anda yükseltmezler. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme programında basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlara yer vermek daha önemli. Yulaf, kinoa, tam tahıllar gibi kompleks karbonhidrat kaynaklarına beslenme programınızda belirli oranlarda rahatça yer verebilirsiniz.

2 . Protein

Yapı taşı olarak bilinen protein sağlıklı bir beslenme programının olmazsa olmazları arasında. Hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılan proteinler hücrelerin yenilenmesini sağlar, enzim kullanımlarında, kas yapılanmasında dokuların ve organların doğru bir şekilde çalışmasında yardımcıdır.

3 . Yağlar

Yağ her ne kadar kilo ile bağdaştırılsa da aslında vücudumuz için önemi büyük olan besin grupları arasında. Eğer beslenme programınızda doğru yağlara yer verirseniz bir çok faydasını görebilirsiniz. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı,  tereyağı gibi yağ türlerini tüketebilirsiniz.

4 . Lifli Gıdalar

Sağlıklı bir beslenme programının olmazsa olmazlarından bir diğeri ise lifli gıdalar. Lifli yiyecekler tokluk sürenizi uzatarak daha az kalori almanıza yardımcı olur. Ayrıca bağırsak dengenizi korur, sindirimi destekler. Elma, yulaf, mısır kepeği, avokado, kabak çekirdeği gibi lif kaynaklarını günlük beslenme programınızda tüketebilirsiniz.

5 . Bağırsak Florası

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin yapması gereken şeylerden biri de bağırsak florasını dengede tutmak. Aşırı antibiyotik kullanmak, tarım ilaçlı yiyecekler tüketmek, fazla karbonhidrat almak bağırsak bakterilerini olumsuz etkiler. bu da obeziteden kolesterol bozukluğuna dek bir çok farklı hastalığa yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir