Safranın Faydaları

Dünyanın en pahalı en en faydalı baharatlarından biri olan safran, dünya genelinde allernatif tıp alanında yaygın olarak kullanılır. Süsengiller (Iridaceae) familyasından gelen, sonbaharda harika bir mor renk ile açan safranın ortalama 100 gramı 310 kcal enerji içerir. Protein, lif, Niasin Piridoksin, Riboflavin, C vitamini , sodyum içerirken, potasyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca manganez,  demir, bakır, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko gibi önemli mineralleri taşır.

İşte safranın faydaları ;

safranin-faydalari

1 . Safran kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalıdır. Özellikle safran çayı, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmayı sağlar, kalbin aşırı zorlanmasını engeller.

2 . Yapılan bazı araştırmalar safranın sağlıklı hücre gelişimi ve kanser hastalarında bu sağlıklı hücrelerin sağlığını devam ettirmesi üzerinde olumlu yönde etkisi olduğunu ortaya çıkarmış. Tam olarak kanıtlanmış olmasa da, safranın kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı yönündeki görüşler oldukça fazla.

3 . Safranın faydalarından bir diğeri de antidepresan özelliğinde olması. Düzenli safran tüketiminin, hafif ve orta dereceli depresyon tedavilerinde oldukça önemli sonuçlar verdiği yapılan araştırmalarca kanıtlanmış durumda. Ayrıca içerdiği bazı bileşenler sayesinde kişide depresyona neden olan asit dengesinin bozulmasını engellediği, ruh sağlığını olumlu yönde koruduğu öğrenilmiştir.

safranin-faydalari

4 . Safran başta kan hücreleti olmak üzere vücutta bulunan tüm hücrelerin sağlığını korur, hücre sayısının artmasını sağlar.

5 . Hastalıklardan korunmak için yemeklere safran koymak oldukça yaygın bir davranıştır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklardan korur, ağrıları azaltır, vücudu rahatlatır, enfeksiyon önler.

6 . Antioksidan özelliği sayesinde sindirim sistemi için oldukça rahatlatıcı ve faydalıdır. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık gibi rahatsızlıkları önler, ayrıca kilo verme aşamasında yardımcı olur.

safranin-faydalari

7 . Safran cilt sağlığı açısından da oldukça önemli bir bitkidir. Cilt maskelerinde de oldukça sık kullanılan safran sayesinde cildin taze ve daha genç kalması sağlanır. Ayrıca  akne, leke ve siyah noktaların tedavisi süreçlerinde de safrandan faydalanılabilinir.

8 . Safran cilt sağlığına olduğu kadar saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Saç dökülmesini engellerin, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar, ayrıca kellik problemine karşı da oldukça etkilidir.

9. Safranın faydalarından bir diğeri ise göz içindir, retinaya olan kan akışını arttırıcı özelliğ sayesinde göz sağlığını korur. Retina hasarı, iskemik retinopati ve yaşa bağlı olarak gelişen makula dejenerasyonu tedavilerinde olumlu sonuçlar verir.

 

Safran Nasıl Kullanılır?

Safranı toz halinde yemeklerinize katarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz çay olarak da tüketebilirsiniz.

Aşırı kullanım sonucu yan etkilerine maruz kalmamak adına herhangi bir rahatsızlığınız bulunuyor ise safran kullanımı öncesinde mutlaka aile hekiminize danışmanız önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir