Sadece Spor Yaparak Kilo Verilebilir Mi?

Egzersiz, yani bir anlamda spor yapmak sağlık açısından çok önemlidir. Spor ayrıca kilo kontrolünde de önemli bir basamaktır. Peki ama birçok defa yalnızca spor yaparak kilo verilmeye çalışılır, bu ne kadar doğru bir davranış?

sadece spor yaparak kilo verilir miYalnızca spor yapılarak kilo verilip verilmeyeceğine dair birçok bilimsel çalışma var. Bu çalışmaların ortak yanı insan vücudunun evrimleşmesi sonucu ortaya çıkan bazı özelliklere dayanıyor. Şöyle ki, insan binlerce yıllık zaman boyunca çok zor şartlarda hayatta kalmayı başaran bir canlı türü. Haliyle çok çeşitli ortamlara adaptasyon göstermiş ve oldukça yoğun fiziksel aktivitelerin altından kalkmayı başarmış. Yani bir anlamda denilebilir ki, insan vücudu tamamen hayatta kalmak üzere şekillenmiştir.  Yapılan fizyolojik araştırmalara göre, insan çok yoğun enerji tüketimi yaşadığında vücut bir nevi savunma mekanizması geliştirerek hayatta kalma iç güdüsüyle enerji korunumuna gidebiliyor. Yani enerji tüketimini azaltarak vücut kendini savunuyor. Amaç beynin ve organların çalışması için gerekli olan enerjiyi her daim sağlayabilmek.

sadece spor yaparak kilo verilir miBu bilgilerin dışında, egzersizle harcanan kalorinin öyle çok büyük rakamlar olmadığını da bilmek gerekir. Örneğin 1 saat koşup kan ter içerisinde kalarak harcayacağınız kalori neredeyse  bir paket kraker kadar olmakta. Haliyle yalnızca spor yaparak kilo vermek çok iyimser bir yaklaşım olarak görülebilir.

Beslenmenin kilo vermeyle ilişkisi doğrudandır. Bu nedenle kilo ile doğrudan ilişkisi olan bir eylemi asla dışlayamazsınız. Yalnızca spor yapmak ekstradan birkaç yüz kaloriyi kaybetmenize neden olsa da, tek başına kilo vermek için başarılı olacağı söylenemez. Kilo vermek için en basit anlamda tek güvenilir yol: sağlıklı ve dengeli beslenmek, bol bol su içmek ve bunu spor ile desteklemek aynı zamanda da mental olarak hazır olmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir