Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Çoğu zaman mevsim değişiklikleri ya da stres kaynaklı saç dökülmesi yaşarız. Ancak kimi zamanlarda uzun süreli görülen saç dökülmeleri eğer şiddeti de arttıysa bir takım rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda saç dökülme oranı ve süresi takip edilerek uzman bir doktora görünüp destek alınabilir.

Saç Neden Dökülür?

sac-dokulmesinin-sebepleriSağlıklı bir insanın saç derisinde yaklaşık 100 bin adet saç teli bulunur ve yine sağlıklı bir saç derisinde günde yaklaşık 100-150 saç dökülür. Normal bir insanda saç dökülmesi ortalama 2 ay sürer, yılda ise ortalama 3 kez tekrarlanır. Eğer bu süreleri aşan bir saç dökülmesi yaşanıyorsa bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Saç derisindeki her bir saç teli ortalama 4- 6 yıl arası yaşar, dinlenir ve ölür. Saçların ölerek dökülmesi gayet normal bir süreçtir. Bu oran günde 50- 100 aralığındadır. Eğer duş alırken ya da daha sonrasında saçlarınızı tararken saçınıza elinizi attığınızda bu sayıdan daha fazla saç geliyorsa durumu ciddiye almanız gerekebilir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

sac-dokulmesinin-sebepleri1 . Genetik Sebepler

Özellikle erkeklerde görülen genetik saç dökülmesi aileden gelir ve erkeklerde genelde kellik ile sonuçlanır. Kadınlarda da görülebilen bu saç dökülmesi takviye tedavileri ile çözülebilir.

2 . Deri Hastalıkları

Deri hastalıkları da saç dökülmesinin sebeplerinden biridir. Sedef, egzama, mantar gibi rahatsızlıklarda saç da etkilenirse sonu saç dökülmesi ile sonuçlanır.

3 . Beslenme Alışkanlıkları

Çok sık görülen saç dökülme sebeplerinden biri de kötü beslenme alışkanlığı. Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmek, sebze ve meyvelerin vitaminlerinden yararlanmak saçı da besleyip koruyan bir süreçtir. Saçın güçlenmesi ve daha sağlıklı sac-dokulmesinin-sebeplerikalabilmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minerallerin eksikliği de saç dökülmesine yol açabilir. Eğer tek tip besleniyorsanız, karbonhidrat ağırlığı yüksek besinleri sıkça tüketiyorsanız bunlar saçı kötü etkileyerek dökülmesine sebep olabilir.

4 . Hormonal Problemler

Regl düzensizlikleri ya da gecikmesi, aşırı tüylenme, aşırı akne problemi ya da aşırı kilo alma gibi hormonal bozukluklar da saç dökülmesine sebep olabilir. Bu gibi hormonal bir bozukluk durumunda uzman bir doktora adetin 2 ya da 3’üncü günü kan tahlili yaptırarak problemin nereden kaynaklandığı bulunabilir.

5 . Stres

Stres neredeyse tüm hastalıklara sebep olurken, saç dökülmesine de büyük oranda olumsuz etki eder. Gün içinde yaşanan stres uzun döneme etki ettiğinde saç dökülmelerine neden olur. Aynı şekilde depresyon ya da anksiyete gibi rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar da saç dökülmelerine yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir