Saç Dökülmesinin 5 Sebebi

Saç dökülmesi özellikle kadınların sıkça yaşadığı durumlardan biri. Günlük 50-100 tel saç dökülmesi genel olarak normaldir ancak durum 100 telin üzerine çıkmaya başladıysa ve saç her çekildiğinde ele en az 4 -5 tel geliyorsa dökülmenin sebebini araştırmak gerekebilir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

1 . Genetik Sebepler

Erkeklerde genel olarak hormona duyarlı bir dökülme gerçekleşir. Bu kroniktir. Kişi yaş aldıkça kellik oluşur. Bu tip dökülmeler kimi zaman kadınlarda da gözlenebilir. Özellikle kadının ailesinde kellik problemi olan kişiler bulunuyorsa kadında da saç dökülme riski oluşabilir. Erken yaşta fark edildiğinde  takviye tedavileri mezoterapiler ve PRP tedavisi uygulanarak dökülmelerin hızı yavaşlatılabilir.

2 . Cilt Problemleri

Saç dökülmesinin sebeplerinden bir diğeri de deri problemleri. Saç derisini olumsuz etkileyerek dökülmelere yol açan bu hastalıkların başında sedef hastalığı, akne, egzamalar, liken hastalığı, mantar hastalıkları, aşırı deri yağlanması gibi problemler söz konusu olabilir. Bu hastalıkların tedavisi ile dökülmeleri durdurabilmek mümkündür.

3 . Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

Kimi zaman dökülmeler besinsel kaynaklı da olabilir. Sağlıksız ve düzensiz beslenmek, saç ve deriyi güçlendiren yiyecekler tüketmemek, tek tip beslenme alışkanlıkları, karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek saçları olumsuz etkileyerek dökülmesine yol açar. Beslenme düzeni sağlamak sağlıklı ve dengeli beslenmek dökülmelerin önüne geçebilir.

4 . Vitamin ve Mineral Eksikliği

Beslenme alışkanlıkları ile birlikte kimi zaman düzenli beslenmeye rağmen vitamin ya da mineral eksikliği saçları güçsüzleştirerek dökülmelere yol açabilir. Özellikle B12, D vitamini, çinko, demir, folik asit, biotin gibi vitamin ve minerallerin eksikliği sonucunda saç dökülebilir. Bu vitaminlerin takviyesi için mutlaka uzman bir doktora başvurmak ve doktor önerisi ile takviye yapmak en sağlıklı yöntem olacaktır.

5 . Doğum ve Kemoterapi

Özellikle doğumdan 2 -3 ay sonra pospartum adı verilen dökülmeler başlayabilir. Bu durum gebelik boyunca dökülmesi gereken ancak dökülmemiş olan saçların aniden dökülmesinden kaynaklanır. Alanında uzman bir doktorun önereceği takviyeler ile bu rahatsızlık giderilebilir. Ayrıca kemoterapi de saç dökülmelerine yol açar. Günümüzde kullanılan modern ilaçlar sayesinde dökülmeler daha az duruma gelse de genel olarak belirli bir dökülme gerçekleşir ve dökülmeler tedavi sonlandığında toparlanmaya başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir