Saç Dökülmesi için Öneriler

Kimi zaman mevsimsel geçişlerden kimi zaman da farklı bir rahatsızlıktan, kimi zaman stresten dolayı saç dökülmesi yaşayabiliyoruz. Kadın erkek, genç yaşlı demeden hemen herkeste görülebilecek olan saç dökülmesini engellemek için bir takım doğal önlemler alabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızın dökülmesini tamamen engelleyemeseniz bile azaltabilir, saçlarınızın daha gür ve sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Saç Dökülmesi için Öneriler

1 . Beslenme Düzeni

Beslenme düzeninin saç sağlığı üzerindeki etkisi büyük. Özellikle protein içeriği yüksek besinler saç sağlığını korur ve saçları güçlendirir. Aynı şekilde omega-3 içeriği yüksek yiyecekler de saçların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar. Demir eksikliği de saç dökülmelerine yol açabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini açısından değerli sebze ve meyveler, E vitamini içeren ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, yoğurt, deniz ürünleri gibi yiyecekleri bol bol tüketerek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

2 . Stres

Stres saç dökülmesine yol açan en önemli şeylerden biri. Aşırı ve yoğun stres kimi zaman saçlarınızın tutam tutam dökülmesine bile yol açabilir. Stresten uzak bir hayat bu sorunu çözmenize yardımcı olarak saç dökülmelerinizi azaltır, saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olur.

3 . Sık Saç Yıkamak

Kimi insanlar saçlarını her gün yıkamadan dışarıya çıkmazlar. Ancak saçın sağlığını koruyabilmesi için belli miktarda yağlanması gerekir. Saçları her gün yıkamak saçın yağ dengesini bozar, ayrıca daha sık yağlanmasına sebep olur, saçları güçsüzleştirerek dökülmelere yol açar. Saçlarınızı her gün değil, en azından gün aşırı yıkayarak yağ dengesini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

4 . Kurutma Aşaması

Saçları duştan çıktığınız gibi tarayıp kurutmak da saçların dökülmesine yol açabilir çünkü saçlar nemliyken daha kırılgan ve dayanıksızdır. Duş aldıktan sonra saçınızın nemini bir havlu yardımı ile iyice aldıktan sonra, yavaşça uygun bir fırça ile fırçalayarak kurutmaya dikkat etmelisiniz.

Eğer ne yaparsanız yapın saç dökülmelerinizi engelleyemiyorsanız ve günlük 100 telden fazla saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünerek problemin kaynağını bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir