Sabahları Yapmamanız Gereken 4 Şey

Bu soğuk kış günlerinde sabahları uyanmak başlı başına bir dert iken bir de ileteceğimiz hataları yapıyorsanız sabahlarınızı mahvediyor olabilirsiniz. İleteceğimiz maddeleri sabah uyandığınızda yapmamak, sizi daha mutlu bir güne hazırlayacak.

İşte sabahları yapmamanız gereken 4 şey;

sabah-uyaninca-yapilmasi-gerekenler

1 . Su için

Sabah uyandığınızda güne mutlaka su içerek başlayın. Sabah su içmemek günün ilerleyen saatlerinde dehidrasyon sorunu yaşamanıza sebep olur. Ayrıca sabah içtiğiniz su sayesinde güne cildinizi nemlendirerek ve suyun onarıcı etkisi sayesinde yorgunluğunuzu atarak başlamış olursunuz. Ayrıca kahvaltıdan önce aç karnına içilen 1 ya da 2 bardak su vücudunuzu toksinlerden arındırmanızı sağlar, metabolizmanızı hızlandırır.

 

2 . Sabah güneşinden faydalanın

sabah-uyaninca-yapilmasi-gerekenler

Bir çoğumuz sabah uyandığımız gibi yataktan kalkıp, hızlıca hazırlanıp işimize gidiyoruz. Ve neredeyse gün ışığından neredeyse hiç faydalanamıyoruz. Halbuki yapılan araştırmalar sabah güneşini ya da sabah ışığını almayan insanların vücut kitle endeksinin, alanlara göre çok daha fazla olduğunu söylüyor. Ayrıca ışıksız başladığınız bir gün sizi olumsuz bir ruh haline sokarak depresyonu tetikliyor ve günü bitkin bir şekilde geçirmenize sebep oluyor. Sabahları işe giderken metro, taksi kullanmak yerine yürümek ya da ofisinizde küçük molalar vererek ışığın vücudunuzu beslemesine izin vererek gün ışığından faydalanabilirsiniz. Bu sayede yorgunluğunuzu azaltacak, enerji depolayacak, metabolizmanızı hızlandıracak ve güneş ışığının içerdiği melatonin sayesinde geceleri daha rahat bir uyku uyuyabileceksiniz.

3 . Mutlaka kahvaltı yapın

Boş mide ile güne başlamak ve kahvaltı yapmadan direkt öğle yemeğine geçmek hem çeşitli hastalıkları tetikleyecek hem de o gün içinde kendinizi bitkin, yorgun ve depresif hissetmenize sebep olacak. Ayrıca güne aç olarak başladığınız için öğle yemeğinde daha fazla tüketerek daha çok kalori almış olacaksınız.

sabah-uyaninca-yapilmasi-gerekenlerGüne sıkı bir kahvaltı ile başlamak metabolizmanızı canlandırır, sindirim sisteminizi düzene sokar, enerji verir, açlığınızı azaltarak günün geri kalanında daha az besin tüketmenizi sağlar, protein ihtiyacınızı karşılar.

4 . Mutlu uyanın

Güne mutsuz uyanmak tüm günün gidişatını o yönde olumsuz etkileyecektir. Güne nasıl başlarsanız öyle gider, bu yüzden güne o günkü kötü toplantınızı ya da girmeniz gereken sınavı düşünerek başlamayın. Her şeyi unutarak keyifli bir şekilde yataktan kalkın, eğer trafiğe girmek zorundaysanız kendinizi sizi neşelendirecek bir müzik listesi hazırlayın ve ruhunuzu besleyin. Ya da toplu taşıma kullanıyorsanız keyifli bir kitap alarak kalabalığın yoruculuğundan uzaklaşmayı deneyin. Güne olumlu başlamanın ruh halinizi nasıl iyi geleceğini göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir