Sabahları İyi ve Zinde Uyanmak için 5 İpucu

Sabahları zinde ve dinç uyanmak birçok insan için oldukça güç eylemdir. Sabah uyanmak, yataktan kalkmak bir işkenceye döner, hatta çoğu zaman gün mutsuz bir şekilde başlar ve bu günün kalan saatlerini de etkiler. Birtakım yöntemleri uygulayarak sabahları iyi ve zinde uyanabilir, günü daha enerjik geçirebilirsiniz.

Sabahları İyi ve Zinde Uyanmanın Yolları

1 . Temiz Hava Almak 

Sabah uyandığınız gibi ilk işiniz camları açarak odanızı havalandırmak olmalı. Oksijen almak ayılmanızı kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Eğer fırsatınız varsa yarım saatlik bir yürüyüş yaparak güne çok daha iyi başlayabilirsiniz ancak odanızı havalandırarak da aynı etkiyi yaratabilmeniz mümkün.

2 . Sıcak Bir Şeyler İçmek

Yatmadan önce sıcak bir şeyler içerek uyumak vücudun rahatlamasını ve uykunun gelmesini kolaylaştırır. Ne kadar kaliteli bir uyku çekerseniz sabah zinde uyanmanız da o kadar kolaylaşır. Uyku yetersizliği yaşamamak ve sabahları dinç uyanabilmek için gece uykunuzu düzene sokmaya çalışmalısınız. Ihlamur, melisa, papatya, şerbetçoğlu gibi bitki çayları uykunuzun gelmesine yardımcı olacak içecekler arasındadır.

3 . Yastık Kullanımı

Yastık kullanımı  uyku kalitenizi doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Rahatsız, boyun şeklinize uygun olmayan bir yastık uykunuza olumsuz etki edecektir. Ortopedik, kaliteli bir yastık tercihi ile hem uykunuzu kalitelendirebilir hem de sabahları yataktan kalktıktan sonra yaşadığınız boyun ağrılarını ortadan kaldırmış olabilirsiniz.

4 . Yastık Altına Sarımsak

Bu yöntem size çok ilginç ve işe yaramaz gelebilir ancak antik çağlardan beri kullanılan bir yöntem olduğunu bilmelisiniz. Sarımsağın içeriğinde bulunan kükürt vücut üzerinde yatıştırıcı etki yaratır.

5 . Lavanta Bulundurun

Yattığınız odada ya da yastığınızın altında lavanta bulundurun. Lavanta yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Baş ağrılarını azaltır, uykuya dalışı kolaylaştırır. Dilerseniz lavanta yağı alarak bir mendile döküp biraz koklayabilir ya da yastığınıza birkaç damla damlatarak yatabilirsiniz.