Sabah Yataktan Enerji Dolu Kalmak İçin Öneriler

Ne yaparsam yapayım sabahları yorgun ve mutsuz uyanıyorum, yataktan kalkacak gücü kendimde bulamıyorum diyorsanız belki de bazı küçük değişikliklerin zamanı gelmiş demektir. Kendileri küçük etkileri büyük önerilerimizi uyguladığınızda geceleri daha kaliteli uyku uyuyarak uykunuzu alıp güne daha enerjik başlayabilir ve gün boyu kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

gune-enerjik-baslamanin-yollari1 . Yatak Seçimi

Sağlıklı bir uyku için en önemli şey doğru yatak seçimi. Vücudunuza uygun olmayan, sizi yoran ve rahat uyku uyumanıza engel olan bir yataktan kalktığınızda her yerinizde ağrılar hissediyorsanız belki de yatağınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir. Yatağınız tüm günün yorgunluğunu atacağınız size özel bir alan olmalı, sizi daha çok yoracak alan değil. Bu yüzden boyunuza uygun, yeterli sertlikte, ergonomik bir yatak tercih edin. Gerekirse bir uzman ile görüşerek beden sağlığınıza, rahatsızlıklarınıza uygun bir yatak önerisi alın.

2 . Yastık Seçimi

Yastık seçimi de yatak seçimi kadar önemli. Uyandığınızda boyun ağrısı çekiyor, uyku esnasında daha fazla horluyor, uykuya dalış süreciniz uzuyorsa belki de doğru yastığı kullanmıyorsunuzdur. Yastığınızın en başta boynunuza destek sağlaması oldukça önemli. Yastık seçiminiz yatış biçiminize göre değişkenlik sağlayabilir. Örneğin yan yatmayı tercih edenlerde başın yüksekte kalması için kuş tüyü yastık çok uygun olmayacaktır. Kimileri için ortopedik yastıklar daha doğru iken, kimileri içinse elyaf yastıklar daha rahat olabilir. Uyku stilinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak kendinize uygun bir yastık tercih etmeniz sağlıklı bir uyku ve sabahları daha zinde uyanmak için oldukça önemli.

gune-enerjik-baslamanin-yollari3 . Temiz Hava

Temiz hava uykuya daha kolay geçiş yapmanızı ve iyi uyumanızı sağlar. Yatmadan önce odanızı 15 – 20 dakika kadar havalandırmak içerideki havasızlığı giderecek ve geceyi daha iyi uyuyarak tamamlamanızı sağlayacaktır.

4 . Gece Atıştırmaları

Gece yatmadan önce yemek yemek uykuya yapılan en büyük ihanettir. Gece atıştırmaları huzursuzluğa, uykusuzluğa sebep olur. Ayrıca midenizde yaratacağı şişkinlik geceyi daha kalitesiz geçirmenize neden olur. Ekstra kilolar da cabası. Mümkün olduğunca gece atıştırmalarını bırakarak rahat bir mide ile uykuya geçiş yapmak gece daha iyi uyumayı ve sonrasında güne daha zinde kalkmayı sağlar.

gune-enerjik-baslamanin-yollari5 . Aç Uyumak

Tam tersi şekilde aç bir karın ile yatmak da yine uykusuzluğa sebep olacak ve bütün gece sizi rahatsız edecektir. Aç olarak yattığınızda her ne kadar uyumayı başarsanızda gece sık sık uyanabilirsiniz. Eğer yemek yiyemeden aç olarak yatmak zorunda kaldıysanız 1 bardak ılık süt ya da 1 adet muz yiyerek uyumayı tercih edebilirsiniz.

6 . Esneme Hareketleri

Gece yatmadan önce yapacağınız stretching yani esneme hareketleri kaslarınızı ve vücudunuzu rahatlatarak hem gece uykuya geçişinizi kolaylaştıracak hem de sabah daha enerjik uyanmanızı sağlayacak. Gece yatmadan sadece 10 dakikanızı ayırarak stretching egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Bknz : 10 dakikalık stretching egzersizleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir